لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

واکنش‌ها به پیوستن فنلاند به ناتو؛ بلینکن: فنلاند درون این اتحاد قوی‌تر و امن‌تر است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل، مقر مرکزی ناتو
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل، مقر مرکزی ناتو

کشور فنلاند سه‌شنبه رسما به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» پیوست.

وزیر خارجه فنلاند طی مراسمی در بروکسل، مقر مرکزی ناتو، با تسلیم یک سند رسمی به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روند الحاق این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را تکمیل کرد.

پیوستن فنلاند به ناتو با واکنش‌های مختلفی از سوی مقامات آمریکایی و سایر کشورهای جهان همراه بود.

آنتونی بلینکن در بیانیه‌ای که در وبسایت وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، گفت: «در این روز تاریخی که هفتادوچهارمین سالگرد تأسیس ناتو را جشن می‌گیریم، از فنلاند به‌عنوان سی‌ویکمین متحد ناتو نیز استقبال می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود :«فنلاند در داخل این اتحاد قوی‌تر و امن‌تر است، و این اتحاد نیز با فنلاند به‌عنوان متحد خود قوی‌تر و امن‌تر است. فنلاند ارتش بسیار توانمندی دارد و در عملیات‌های ناتو شرکت فعال داشته است. همچنین ارزش‌ها و نهادهای دموکراتیک ما را به اشتراک می‌گذارد.»

مقامات در مراسم برافراشتن پرچم برای الحاق فنلاند در نشست وزیران خارجه ناتو در مقر ناتو در بروکسل شرکت کردند
مقامات در مراسم برافراشتن پرچم برای الحاق فنلاند در نشست وزیران خارجه ناتو در مقر ناتو در بروکسل شرکت کردند

آنتونی بلینکن گفت :«ما مطمئن هستیم که عضویت فنلاند دفاع جمعی ما را تقویت خواهد کرد و توانایی ما را برای پاسخگویی به چالش‌های امنیتی در منطقه اروپایی آتلانتیک افزایش می‌دهد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود :«ادامه تهاجم سال گذشته روسیه به اوکراین همان چیزی را که ولادیمیر پوتین می‌خواست از آن اجتناب کند را تسریع کرد، یک اتحاد ترانس آتلانتیک قوی‌تر و متحدتر.»

آنتونی بلینکن با اشاره به درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو، از ترکیه و مجارستان خواست تا پروتکل‌های الحاق سوئد را بدون تأخیر تصویب کنند تا این کشور نیز در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پذیرفته شود.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا «ناتو بیش از ۷۰ سال به حفظ صلح و ثبات در اروپا کمک کرده است، و همچنین نقش مهمی در ارتقای ثبات و نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی در سراسر جهان داشته است.»

او در پایان تأکید کرد که «عضویت فنلاند در ناتو، اهداف این اتحاد را پیش خواهد برد.»

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا
میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا نیز در بیانیه‌ای از پیوستن فنلاند به ناتو استقبال کرد.

آقای مک‌کانل در این بیانیه گفت :«الحاق جمهوری فنلاند به ناتو خبر مهمی است که اتحادی را که در حال حاضر موفق‌ترین اتحاد در تاریخ بشر است، بیشتر تقویت می‌کند.»

این سناتور جمهوری‌خواه در ادامه افزود :«من خوشحالم که ورود فنلاند به این اتحاد فرا آتلانتیک را خوش‌آمد بگویم، و این مناسبت تاریخی را به مردم فنلاند، رئیس جمهور این کشور، و دبیر کل ناتو تبریک می‌گویم.»

میچ مک‌کانل گفت :«تشدید وحشیانه جنگ روسیه علیه اوکراین، رهبران سراسر اروپا را بر آن داشته است تا در مورد دفاع جمعی جدی‌تر عمل کنند. اما مردم فنلاند مدتهاست که از این منحنی جلوتر بوده‌اند.»

یک لوح به همراه پرچم فنلاند در یک میزگرد در مراسم پیوستن به نشست وزیران خارجه ناتو در مقر اتحادیه در بروکسل دیده می شود
یک لوح به همراه پرچم فنلاند در یک میزگرد در مراسم پیوستن به نشست وزیران خارجه ناتو در مقر اتحادیه در بروکسل دیده می شود

او در ادامه افزود :«اقتصاد پیشرفته، زرادخانه قابل توجه از تسلیحات پیشرفته و قابل همکاری غربی، و تعهد اثبات‌شده آنها برای سرمایه‌گذاری جدل در دفاع از خود، فنلاندی‌ها را از همان روز نخست به یک مکمل قوی برای ناتو تبدیل کرده است. این اتحاد به‌طور قابل توجهی نیرومندتر از دیروز است.»

رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنا گفت :«من امیدوارم و انتظار دارم که ناتو در تابستان امسال از سوئد نیز در اجلاس ویلنیوس استقبال کند. اضافه شدن این دو متحد قدرتمند شمال اروپا، صفوف آزادی و ثبات را تقویت و تعهد تزلزل‌ناپذیر جهان آزاد به دفاع جمعی را بیشتر تقویت می‌کند.»

میچ مک‌کانل در پایان گفت :«در زمانی که تهدیدها برای غرب در سراسر جهان در حال افزایش است، آمریکا و همه متحدان ناتو باید تلاش‌های خود را برای بهبود ساختار دفاعی، بازسازی پایگاه‌های دفاعی-صنعتی، و تقویت توانایی‌هایی نظامی خود مضاعف کنند. تنها قدرت و عزم است که کسانی را که قصد آزار ما را دارند، بازمی‌دارد.»

ینس استولنبگرک، دبیر کل ناتو، ویدئویی را از مراسم برافراشته شدن پرچم فنلاند در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل را در حساب کاربری خود در توییتر به اشتراک گذاشت و عضویت این کشور را تبریک گفت.

او در این مراسم گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه توسعه قلمرو ناتو را یکی از دلایل توجیهی خود برای حمله به اوکراین عنوان کرده است. به گفته ینس استولنبرگ، سوئد نیز به‌زودی به این اتحاد ملحق خواهد شد.

اما پیوستن فنلاند به ناتو با انتقاد روسیه مواجه شد و وزیر دفاع این کشور از تقویت قابلیت‌های نظامی در بخش‌های غربی و شمال غربی کشور و مناطق مرزی با فنلاند خبر داد.

سخنگوی کرملین نیز گفت که توسعه قلمرو ناتو «تجاوز به امنیت و مصالح ملی روسیه» است.

این در حالی است که اوکراین از پیوستن فنلاند به ناتو استقبال کرد. رئیس ستاد دولت اوکراین در تلگرام نوشت: «اقدام فنلاند به‌جا بود و ناتو نیز هدف اصلی اوکراین است.»

این مطلب با استفاده از سایت ‌وزارت امور خارجه آمریکا، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس سنا، و رویترز تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG