لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

حمایت ترکیه از پیشنهاد عضویت فنلاند در ناتو و خودداری از پیشنهاد عضویت سوئد


رجب طبیب اردوغان و
تی ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند
رجب طبیب اردوغان و تی ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند

رجب طبیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه گفت که پارلمان این کشور روند تصویب پیوستن فنلاند به ناتو را آغاز می‌کند.

به این ترتیب بزرگترین مانع باقی‌مانده برای گسترش اتحاد دفاعی غرب در شرایطی که جنگ در اوکراین ادامه دارد، برداشته می‌شود. این در حالی است که اردوغان از تأیید پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو خودداری کرد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری ترکیه در ملاقات با همتای فنلاندی خود در آنکارا گفت که هلسینکی پس از برداشتن گام‌های مشخص برای عمل به وعده‌هایش برای سرکوب آن‌ چه که آنکارا تروریست می‌بیند، و آزادسازی صادرات دفاعی، نظر مساعد ترکیه را جلب کرده است.

این سه کشور سال گذشته قراردادی را در مادرید امضا کردند که در آن گام‌هایی برای غلبه بر نگرانی‌های ترکیه در مورد الحاق فنلاند و سوئد به ناتو ارائه شد، اما آنکارا می‌گوید که سوئد به اندازه کافی پیشرفت نکرده است.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد اردوغان تلفنی با ینس استولنبرگ دبیرکل ناتو صحبت کرد و گفت که ترکیه مصمم است به گفت‌وگوها با سوئد با هدف پیشرفت‌هایی با گام‌های مشخص ادامه دهد.

پارلمان هر ۳۰ کشور عضو ناتو باید عضویت اعضای تازه را تأیید کنند. فنلاند نخستین کشوری است که پس از پیوستن مقدونیه شمالی در سال ۲۰۲۰ به این سازمان به ناتو ملحق خواهد شد.

رجب طبیب اردوغان و تی ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند
رجب طبیب اردوغان و تی ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند

اردوغان پس از ملاقات با رئیس جمهوری فنلاند به خبرنگاران گفت :«ما تصمیم گرفته‌ایم که روند الحاق فنلاند به ناتو را در پارلمان خود آغاز کنیم.». او ابراز امیدواری کرد که پارلمان ترکیه این پیشنهاد را تا پیش از انتخابات ۱۴ مه در ترکیه تأیید کند.

تی ساولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند گفت که از تصمیم ترکیه استقبال می‌کند و آن را برای فنلاند که مرز طولانی و دو افتاده‌ای با روسیه دارد «بسیار مهم» خواند. او در ادامه افزود که مهم است که سوئد، همسایه فنلاند نیز به ناتو بپیوندد.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد گفت که این کشور همچنان امیدوار است تا زمان نشست این ائتلاف در ویلنیوس در ماه ژوئیه در ناتو پذیرفته شود.

او با اشاره به حمایت اعضای ناتو از عضویت سوئد گفت که پرسش اصلی فقط زمان پیوستن سوئد به این سازمان است.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG