لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

تاکید سران آمریکا و کانادا بر حمایت از متحدان جهانی و سرمایه گذاری در دفاع و امنیت جمعی


رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا در خلال سفر جو بایدن به اتاوا با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر تقویت همکاری‌های دو جانبه و بین‌المللی تاکید کردند.

در این بیانیه ایالات متحده و کانادا متعهد شدند تا امنیت متحدان خود از جمله از طریق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و حمایت از شرکای خود در سراسر جهان را تقویت کنند.

سرمایه گذاری در دفاع و امنیت جمعی از دیگر تعهدات بیانیه مشترک «جو بایدن» و «جاستین ترودو» است که در آن دو طرف با تاکید بر اولویت حفاظت از شهروندان و قلمرو مستقل خود خواهان سرمایه‌گذاری دو جانبه برای نوسازی فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی شدند.

جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی با یک رویکرد منطقه‌ای و تمرکز بر گسترش مسیرهای قانونی و مدیریت انسانی مرزهای دو کشور، مبارزه مشترک با تولید و توزیع غیرقانونی مواد مخدر در عین تقویت بهداشت عمومی و تلاش برای اتخاذ سیاست‌های منصفانه و فراگیر برای همه شهروندان آمریکا و کانادا، صرف‌نظر از جنسیت، نژاد، قومیت، مذهب، سن یا جغرافیا از دیگر موارد تاکید شده در بیانیه سران دو کشور است.

رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا همچنین در این بیانیه متعهد شدند تا با تغییرات آب و هوایی مبارزه کنند، تنوع زیستی را حفظ کنند و از اکوسیستم‌های شکننده، از جمله در آب‌های فرامرزی و قطب شمال محافظت کنند.

تقویت زنجیره‌های تامین مواد معدنی و نیمه‌هادی‌ها از دیگر مواردی است که در این بیانیه بر آن تاکید شده است.

بر اساس این توافق، ایالات متحده و کانادا ضمن تاکید بر لزوم شناسایی، ایمن‌سازی و توسعه فرصت‌های استخراج، فرآوری، ساخت و بازیافت مواد معدنی حیاتی در هر دو کشور، متعهد شدند تا زنجیره‌های ضروری برای انرژی پاک، وسایل نقلیه الکتریکی، نیمه هادی‌ها، هوافضا، و دفاع را تامین کنند.

ایالات متحده و کانادا همچنین با ایجاد یک کارگروه یک ساله تحول انرژی به ریاست «هماهنگ کننده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده برای زیرساخت های جهانی» و «معاون نخست وزیر کانادا» موافقت کردند تا در همه زمینه‌های اقتصاد پاک فعالیت کند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر رسمی خود در سمت ریاست جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه به وقت محلی وارد اتاوا پایتخت کانادا شد و روز جمعه با جاستین ترودو نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG