لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

نشست «روزهای زن افغان» در پارلمان اروپا؛ ظریفه غفاری: زنان و مردان دربند افغان باید آزاد شوند


سارا بهائی، اولین و تنها راننده تاکسی زن در افغانستان، در این عکس از ۳ مارس ۲۰۱۵، منتظر مسافر ایستاده است.
سارا بهائی، اولین و تنها راننده تاکسی زن در افغانستان، در این عکس از ۳ مارس ۲۰۱۵، منتظر مسافر ایستاده است.

سارا دماوندان - «روز‌های زن افغان» عنوان نشستی بود که از سه‌شنبه دوم فوریه در پارلمان اتحادیه اروپا آغاز شد و روز چهارشنبه به پایان رسید. در این نشست شخصیت‌های برجسته از زنان افغان چون سیما سمر وزیر سابق امور زنان و آریانا سعید خواننده افغان حضور داشتند.

در روز نخست این نشست، اورزولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا، ‌امینه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل، سیما سمر رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان و شخصیت‌های شناخته شده‌ای چون آنجلینا جولی، بازیگر سینما و فرستاده ویژه دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سخنرانی کردند و با بازگو کردن وضعیت ناگوار زنان افغانستان خواهان بازگشایی هرچه سریع‌تر مدارس دخترانه در افغانستان و آزادی فعالان زن زندانی شدند.

ایولین رگنر، رئیس کمیته حقوق زنان پارلمان اروپا در این نشست با اشاره به زندگی سخت و پر از خشونت و ترس زنان و دختران افغان در مناطق تحت کنترل طالبان گفت که در این مناطق دانشگاه‌ها به روی زنان بسته شده است، طالبان از تحصیل دختران جلوگیری می‌کنند و زنان به عنوان برده جنسی فروخته می‌شوند.

در پی تحولات اخیر در افغانستان، مدارس دخترانه به روی دانش‌آموزان بالاتر از کلاس ششم بسته شده است. زنان، بیکار و از حق فعالیت‌های اجتماعی محروم شده‌اند و شماری از معترضان زن نیز بازداشت شده‌اند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

ظریفه غفاری، سیاستمدار و نخستین شهردار زن میدان وردک اففانستان که در این نشست دو روزه حضور داشت، درباره سرنوشت مردمان افغانستان، به خصوص زنان مفقود یا اسیر شده توسط طالبان، به صدای آمریکا گفت: «تمام تلاشمان بر این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این افراد آزاد شوند.»

وی گفت: «توقع کلی ما از این دو روز نشست این است که در زودترین فرصت، خانم‌هایی که تحت اسارت هستند از بند و اسارت رها شوند. حتی مردهایی که در بند هستند در زودترین فرصت از بند رها شوند.»

در نشست گروه ۲۰ که اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد، کمیسیون اروپا از یک بسته حمایتی به ارزش یک میلیارد یورو برای کمک به مردم افغانستان و کشور‌های همسایه خبر داد و اعلام کرد که در صورت احترام به حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و ایجاد یک دولت انتقالی فراگیر در افغانستان با طالبان تعامل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG