لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

مذاکرات طالبان و کشورهای غربی در نروژ؛ هیئت آمریکایی درباره طیفی از مسائل با طالبان گفت‌وگو خواهد کرد


لحظه ورود نمایندگان طالبان به نروژ برای گفت‌وگو با نمایندگان دولت‌های غربی. ۲ بهمن ۱۴۰۰
لحظه ورود نمایندگان طالبان به نروژ برای گفت‌وگو با نمایندگان دولت‌های غربی. ۲ بهمن ۱۴۰۰

گفت‌وگوهای سه‌روزه طالبان با نمایندگان برخی دولت‌های غربی و جامعه مدنی افغانستان از روز یکشنبه ٣ بهمن پشت درهای بسته و در هتلی در کوهستان‌های پر برف مشرف به اسلو پایتخت نروژ آغاز شده است.

این اولین سفر رسمی مقام‌های طالبان به نروژ است و ریاست این هیئت را امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، بر عهده دارد.

به گزارش یورو نیوز، هزینه پرواز هیئت طالبان نیز توسط دولت نروژ پرداخت شده است.

پیش از این مذاکرات، معاون وزارت فرهنگ و اطلاعات طالبان پیام صوتی امیرخان متقی را پخش کرد که در آن ضمن قدردانی از نروژ، نسبت به پربار بودن این سفر اظهار امیدواری شده است.

سرپرست وزارت خارجه طالبان همچنین گفته است که امید دارد نروژ به دروازه‌ای برای روابط مثبت میان افغانستان با اروپا تبدیل شود.

واشنگتن نه و نیم میلیارد دلار ذخایر ارزی افغانستان در بانک‌های آمریکا را بلوکه کرده و آزادسازی این منابع مالی به احتمال قریب به یقین یکی از خواست‌های هیئت طالبان است.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه گفت که هیئت ایالات متحده به ریاست تام وست، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در مورد تشکیل یک نظام سیاسی مبتنی بر نمایندگی، پاسخ به بحران‌های انسانی و اقتصادی، نگرانی‌های امنیتی و ضدتروریسم، و مسائل حقوق بشر به ویژه آموزش زنان و دختران در افغانستان با طالبان گفت‌وگو خواهد کرد.

بنا به اعلام وزارت امور خارجه نروژ، هیئت اعزامی طالبان همچنین با افغانستانی‌های ساکن نروژ، از جمله فعالان زن، روزنامه‌نگاران و کنشگران حقوق بشر دیدار خواهند کرد.

هنوز هیچ کشوری دولت موقت طالبان را به رسمیت نشاخته، اما هیئت‌هایی از این گروه اسلامگرای افراطی پیشتر از روسیه، ایران، قطر، پاکستان، چین، و ترکمنستان بازدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG