لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

طالبان دستور داد دانش‌آموزان و معلم‌های مرد از هفته آینده به مدرسه‌ها بازگردند


نیروهای طالبان در کابل - آرشیو
نیروهای طالبان در کابل - آرشیو

وزارت آموزش تشکیلات طالبان که در حال حاضر در افغانستان حاکم است، دستور داد از روز شنبه و با شروع هفته، تمامی دانش‌آموزان و معلم‌های مرد کلاس‌های ششم تا دبیرستان به کلاس‌ها بازگردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۲۶ شهریور و در گزارشی اعلام کرد، بیانیه طالبان در فیسبوک منتشر شده و به جزئیات بیشتری در مورد وضعیت تحصیلی دختران و زنان، اشاره نکرده است.

طالبان از زمان حاکم شدن در افغانستان در ماه گذشته، اجازه داده کلاس‌های مدارس ابتدایی و کلاس‌های اول تا ششم برای دختران ادامه داشته باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در برخی از استان‌ها در افغانستان اجازه کار به زنان داده نشده و فقط آن دسته از زنان که در حوزه‌های سلامت و بهداشت، بیمارستان و آموزش کار می‌کنند، از این دستور استثنا هستند.

خروج حدود ۴۰ زن از افغانستان در عملیات مشترک اسرائیل و امارات

روز جمعه در گزارشی‌ دیگر اعلام شد در جریان عملیات کمک‌رسانی مشترک بین اسرائیل و امارات متحده عربی، حدود ۴۰ تن از زنان افغانستان که به دلیل فعالیت‌های ورزشی، آوازخوانی، حقوق زنان در معرض خطر از سوی طالبان بودند، از کشور خارج شده و به ابوظبی منتقل شدند.

روزنامه تلگراف در گزارشی نوشت، ۴۱ زن از کابل و مکان‌های مختلف پیش از پرواز به امارات متحده عربی، به مرز شمالی با تاجیکستان منتقل شدند. این نخستین همکاری امدادی مشترک اسرائیل و امارات متحده عربی از زمان عادی سازی روابط دو کشور بر اساس توافق‌های ابراهیم است.

XS
SM
MD
LG