لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

ادامه سرکوب فعالان حقوق زنان در افغانستان؛ رسانه‌ها: طالبان دو زن دیگر را بازداشت کردند


تمنا پریانی،‌ فعال حقوق زنان در افغانستان
تمنا پریانی،‌ فعال حقوق زنان در افغانستان

خبرها از افغانستان حاکی است که اعضای مسلح گروه طالبان شامگاه چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه پس از شکستن در ورودی با خشونت وارد منزل یک فعال حقوق زنان شده و دست‌کم دو زن را بازداشت کرده‌اند.

تعدادی از خبرنگاران و فعالان افغانستان نام این زنان را تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل اعلام کرده‌اند و می‌گویند آنان به وضعیت زنان پس از روی کار آمدن طالبان معترض بوده‌اند.

برخی منابع از بازداشت یک زن دیگر به نام عالیه عزیزی نیز خبر داده‌اند.

«آماج‌نیوز» ساعاتی بعد به نقل از منابع نزدیک به وزیر استخبارات (اطلاعات) حکومت طالبان، از آزادی تمنا پریانی خبر داد، اما از وضعیت دو زن دیگر خبری در دست نیست.

ساعاتی پیش از انتشار این خبرها، حساب کاربری آماج‌نیوز در توییتر از خطر بازداشت تمنا پریانی، فعال حقوق زنان در افغانستان، توسط گروه طالبان خبر داده بود.

آماج‌نیوز ویدئویی را از تمنا پریانی منتشر کرده بود که در آن این فعال حقوق زنان کمک می‌خواهد و می‌گوید که اعضای طالبان شبانه به منزل او مراجعه کرده‌اند و خواستار ورود به منزل هستند.

در ویدئوی دیگری که روی صفحه توییتر آماج‌نیوز منتشر شده است، صدای چند مرد از پشت در شنیده می‌شود که قصد دارند به زور وارد محل سکونت تمنا پریانی شوند.

در این ویدئو صدای فریادهای تمنا پریانی و زن دیگری به وضوح شنیده می‌شود که حاضر نیستند در منزل خود را به روی اعضای گروه طالبان باز کنند.

در این ویدئو یکی از آنان خطاب به اعضای طالبان می‌گوید: «از پشت در حرف بزنید، من نمی‌توانم در خانه را به روی شما باز کنم تا به خواهرم تجاوز کنید.»

تمنا پریانی یکی از زنانی است که طی ماه‌های اخیر به اعمال محدودیت‌هایی برای زنان افغان از سوی طالبان معترض بوده است.

آماج‌نیوز، که خبرهای مربوط به افغانستان را به زبان‌های فارسی، پشتو، و انگلیسی منتشر می‌کند، هنوز جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرده است.

طالبان از زمان به قدرت‌رسیدن در افغانستان و تشکیل حکومت در کابل، محدودیت‌های گسترده‌ای را برای زنان اعمال کرده‌اند که این اقدامات مورد انتقاد شدید مدافعان حقوق زنان و جامعه جهانی قرار گرفته است.

ایجاد محدودیت برای تحصیل و اشتغال زنان از جمله اقداماتی است که در ماه‌های اخیر توسط طالبان صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG