لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

درخواست زنان افغانستان از سازمان ملل: تا حقوق‌مان تضمین نشده است طالبان را به رسمیت نشناسید


نشست زنان افغانستانی در کابل، ۶ مهر ۱۴۰۰
نشست زنان افغانستانی در کابل، ۶ مهر ۱۴۰۰

زنان پیشرو در جامعه افغانستان، هفته پیش از سازمان ملل متحد خواستند حکومت طالبان را تا زمان به رسمیت شناختن حقوق زنان و دختران، به رسمیت نشناسد.

ناهید فرید، زنی که تا زمان روی کار آمدن مجدد طالبان به عنوان نماینده پارلمان افغانستان چهره‌ای مطرح در صحنه سیاسی آن کشور بود، هفته پیش در تبعیدی ناخواسته در صحن سازمان ملل متحد گفت: «امروز ۳۴ سال از روزی که دختران افغانستان از ورود به دبیرستان ممنوع شدند، می‌گذرد. و اکنون در همین لحظه که من با شما صحبت می‌کنم، قتل‌های بدون محاکمه قضایی، اعدام در ملاء عام، پاکسازی قومی، و کشتارهای دسته جمعی همچنان در افغانستان صورت می‌گیرد.»

از زمان قدرت‌گیری مجدد طالبان در افغانستان و خروج آمریکا از این کشور در اواخر ماه اوت گذشته، زنان از طالبان تقاضا داشته‌اند به آنها اجازه بازگشت به کار و مدارس‌شان را بدهد. اما تاکنون، تنها شمار محدودی از زنان از جمله زنان شاغل در حوزه‌های مامایی و پرستاری، توانسته‌اند در چارچوب احکام اسلامی به کار خود ادامه دهند.

شماری از زنان پیشتاز افغانستان هفته پیش در سازمان ملل متحد ضمن هشدار در زمینه وضعیت شکننده و بحرانی زنان افغانستان، از این نهاد بین‌المللی خواستار به رسمیت شناخته شدن زنان این کشور در تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز افغانستان شدند.

XS
SM
MD
LG