لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

گزارش صدای آمریکا از تظاهرات در واشنگتن در اعتراض به طالبان؛ «در کنار زنان افغانستان ایستاده‌ایم »


تظاهرات در شهر واشنگتن در حمایت از زنان و اعتراض به طالبان
تظاهرات در شهر واشنگتن در حمایت از زنان و اعتراض به طالبان

عده‌ای از افغانستانی‌های مقیم ناحیه واشنگتن، پایتخت آمریکا، و فعالان حقوق زنان، روز یکشنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) طی یک گردهمایی اعتراض‌آمیز خواستار اعاده حقوق زنان در افغانستان شدند.

آنان درخواست کردند شماری از فعالان حقوق زنان که به تازگی در افغانستان توسط طالبان دستگیر شده‌اند، آزاد شوند.

فریحه ایثار، یکی از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی، به صدای آمریکا گفت: «ما امروز آمده‌ایم که بگوییم که در کنار زنان افغانستان هستیم. آنها تنها نیستند.»

او گفت که با تمام توان «صدای‌مان را بلند می‌کنیم و نمی‌گذاریم که جهان، این گروه تروریستی [طالبان] را به رسمیت بشناسد.» او ضمن تاکید بر همصدایی با زنان افغانستان طالبان را گروهی تروریستی خواند که «زنان را فقط به خاطر بلند کردن صدای‌شان به بند کشیده‌اند، شکنجه و جنایت کرده‌اند.»

آنان با سر دادن شعارهایی خواهان رفع محدودیت آموزش برای زنان و آزادی زنان معترض گرفتار در بند طالبان شدند.

طالبان زنانی را که در اعتراضات اخیر در کابل شرکت کرده بودند، دستگیر کرد. گزارش‌های متعددی از بازرسی شب‌هنگام خانه‌های فعالان حقوق زن، دستگیری، ضرب و جرح، و شکنجه زنان معترض از نقاط مختلف افغانستان می‌رسد. به تازگی موج تازه‌ای از حرکت‌های اعتراضی زنان افغانستانی با شعارهای نان، کار، و آزادی آغاز شده است.

دیده‌بان حقوق بشر، سرکوب خشونت آمیز اعتراض‌های زنان در افغانستان را «هشداردهنده» خوانده است.

سخنگوی استخبارات [اطلاعات] طالبان اما در توییتر نوشته است که این گروه دیگر «اهانت به ارزش‌های اسلامی و دینی را تحمل نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG