لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

شهرداری جدید کابل تحت کنترل طالبان به زنان شاغل: خانه بمانید


تظاهرات زنان افغان شهر کابل - آرشیو
تظاهرات زنان افغان شهر کابل - آرشیو

شهردار موقت پایتخت افغانستان روز یکشنبه ۲۸ شهریور، در شرح جزئیات محدودیت‌های حاکم بر زنان تحت قوانین جدید دولت طالبان گفت، به زنان کارمند دولت در کابل گفته شده است که در خانه بمانند و کار کردن تنها برای زنانی مجاز است که شغل آنها را نمی‌توان با کارمندان مرد جایگزین کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این تصمیم در جلوگیری از بازگشت بیشتر کارکنان شهری زن به سر کارشان علامت دیگری است که نشان می‌دهد طالبان، به رغم وعده‌های اولیه‌شان مبنی بر مدارا و همه‌شمول بودن، تفسیر تند خود از احکام اسلام را اعمال می‌کنند.

طالبان ماه گذشته در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و فروپاشی بسیار سریع دولت و ارتش افغانستان، کنترل حکومت آن کشور را در دست گرفتند. آنها در دوره قبلی حکومت خود بر افغانستان طی سال‌های دهه ۱۹۹۰ میلادی، حضور دختران و زنان را در مدارس، مشاغل، و اجتماعات عمومی ممنوع کرده بودند.

وزارت آموزش و پرورش دولت طالبان همچنین اعلام کرد که دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد کلاس‌های متوسطه و دبیرستان می‌توانند از روز شنبه به کلاس‌های درس بازگردند، ولی به دانش آموزان دختر در این گروه تحصیلی گفت که تا اطلاع ثانویه نمی‌توانند به مدرسه بازگردند.

دولت طالبان پیشتر گفته بود که زنان، در صورتی که ساختمان‌ها یا کلاس‌های درسی آنها از مردان جدا باشد و حجاب اسلامی را کاملاً رعایت کنند، اجازه دارند به تحصیلات دانشگاهی خود در مراکز تحصیلی خصوصی و عمومی ادامه دهند.

مقامات طالبان روز جمعه همچنین با منحل کردن «وزارت امور زنان افغانستان» ساختمان آن را به «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» تبدیل کردند.

XS
SM
MD
LG