لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

نهاد اطلاعاتی بریتانیا: پهپادهای ایرانی به کار رفته علیه اوکراین «کُند» و «به آسانی قابل هدف‌گیری» هستند


قطعاتی از یک پهپاد در محل حمله روسیه در خارکیف دیده می‌شود. مقامات اوکراینی می‌گویند که این یک پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است. (۱۴ مهر ۱۴۰۱)
قطعاتی از یک پهپاد در محل حمله روسیه در خارکیف دیده می‌شود. مقامات اوکراینی می‌گویند که این یک پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است. (۱۴ مهر ۱۴۰۱)

بنا بر گزارش‌های روزانه «اطلاعات دفاعی» درباره وضعیت اوکراین که وزارت دفاع بریتانیا در لندن آن را روز چهارشنبه منتشر کرد، پهپادهای نظامی شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که روسیه از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند «کُند هستند و در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند و این باعث می‌شود که این هواپیماهای انفرادی به سادگی با پدافند هوایی متعارف قابل هدف‌گیری باشند.»

«روسیه دست کم از ماه اوت ۲۰۲۲ پهپادهای بدون سرنشین ایرانی، از جمله پهپادهای تهاجمی یک‌طرفه شاهد-۱۳۶ را به خدمت گرفته است. روسیه در موج گسترده حملاتی که در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ انجام داد، انواع شاهد را نیز گنجانده بود.»

نیویورک تایمز روز پنجشنبه به نقل از ارتش اوکراین گزارش داد که یک روز قبل از آن (چهارشنبه) اوکراین حداقل ۹ پهپاد ایرانی را سرنگون کرد.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از یک مقام ارشد اوکراینی که خواست نامش فاش نشود گزارش داد، اسرائیل اطلاعات اولیه درباره پهپادهای ایرانی را، که روسیه به‌کارگیری آنها در میدان جنگ را آغاز کرده است، در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

سرلشکر بوریس کرمنتسکی، وابسته دفاعی سفارت اوکراین در واشنگتن، هفته گذشته درباره استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران اظهار نظر کرد.

وی در نشستی در «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» گفت: «اگر روسیه از ایران پهپاد درخواست می‌کند، این برای ما علامتی است که نشان می‌دهد صنایع دفاعی روسیه از کار افتاده است.» او افزود: «آنها تا چه حد موثر هستند؟ هر روز در آمار می‌بینیم که سه یا پنج یا شش فروند از این پهپادهای شاهد را سرنگون کرده‌ایم.»

سرلشکر کرمنتسکی گفت: «این [پهپاد] بسیار پر سر و صدا است، بسیار کُند است، و می‌توانید صدای آن را از فاصله ۱۰ کیلومتری بشنوید.»

او گفت: «من محل استقرار کنونی آنها را فاش نمی‌کنم. اما ما محل استقرارشان را زیر نظر داریم و اقدامات مناسب را انجام داده‌ایم. ما همچنین درصدد هستیم مکان‌هایی را که در آنها مستقر هستند و از آن جا کنترل می‌شوند، منهدم کنیم.»

جک دچ، خبرنگار حوزه پنتاگون مجله «فارن پالسی»، روز پنجشنبه پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران را به عنوان پهپادهایی که «چندان سریع نیستند و با یک موتور دو زمانه غیرپیچیده، مشابه ماشین چمن‌زنی، کار می‌کنند» توصیف کرد.

دچ نوشت: «شما می‌توانید در یک ماشین دست دوم در محوطه نمایشگاه اتومبیل‌های دست دوم، ابزارهایی پیشرفته‌تر از این [پهپادهای] حدودا ۲۰ هزار دلاری پیدا کنید.» او افزود، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفت که کشورش در جریان حمله موشکی روز دوشنبه روسیه توانسته ۱۳ فروند از مجموع ۲۴ فروند پهپاد ایرانی پرتاب شده را سرنگون کند.

زلنسکی همچنین روز سه‌شنبه در دیدار مجازی با سران کشورهای گروه ۷ موضوع پهپادهای ایرانی را مطرح کرد.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: «بنا بر اطلاعات ما، روسیه تنها از ایران ۲۴۰۰ فروند شاهد سفارش داده است.»

آن-کلر لژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، روز پنجشنبه در پاریس نسبت به استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی هشدار داد.

لژاندر در یک نشست آنلاین روزانه گفت: «ما اطلاعات زیادی را مدنظر قرار می‌دهیم که استفاده نیروهای مسلح روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین برای بمباران‌هایی که اماکن غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند، و به احتمال زیاد جنایت جنگی محسوب می‌شوند، گزارش می‌دهد.»

او تاکید کرد: «این‌گونه عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.»

XS
SM
MD
LG