لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

اتحادیه اروپا ضمن پشتیبانی از برجام از کنگره آمریکا خواست از آن محافظت کند


نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ
نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ

وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه ۲۴ مهرماه با پشتیبانی از برجام، اعلام کردند این توافقنامه به رغم اظهارات پرزیدنت ترامپ، بخش کلیدی از تلاش برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای است.

به گزارش اسوشیتدپرس، وزرای خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کردند: «اتحادیه اروپا به ادامه اجرای کامل و موثر برجام متعهد است. در دورانی که تهدید هسته ای شدت یافته، اتحادیه اروپا مصمم است توافقنامه برجام را به عنوان بخش مهمی از تلاش جهانی برای کاهش گسترش سلاح های هسته ای حفظ کند.»

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته با اعلام اینکه «ایران به روح برجام پایبند نیست» پایبندی این کشور به توافقنامه هسته ای را تائید نکرد.

او در حالی که نگفت آمریکا از این توافقنامه کنار می کشد، از کنگره خواسته اجرا و نظارت بر برجام را تقویت کند. دو سناتور جمهوریخواه پیش نویس قانونی را آماده کرده اند که می گویند نواقص برجام را برطرف می کند.

ایالات متحده ایران را به نقض برجام از طریق بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی منع شده است.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که برای دیدار در لوگزامبورگ حضور دارند همچنین ابراز امیدواری کردند کنگره آمریکا با فرصت دو ماهه ای که برای ببررسی برجام دارد بتواند این توافق ۱۰۴ صفحه ای که به تائید سازمان ملل متحد هم رسیده را نجات دهند.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و از بازیگران اصلی توافق هسته ای با ایران هم سیاست داخلی را دلیل تصمیم ترامپ در مورد عدم تائید پایبندی ایران به برجام دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG