لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

نیکی هیلی: ایالات متحده آمریکا فعلا در توافق برجام باقی می ماند


نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل
نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل با اعلام اینکه آمریکا فعلا به توافقنامه برجام پایبند است، اعلام کرد پرزیدنت ترامپ به دنبال پاسخی در خور به رفتارهای ایران در سطح جهانی است.

نیکی هیلی که روز یکشنبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفتگو می کرد افزود: «من فکر می کنم فعلا شما خواهید دید که ما به برجام پایبند خواهیم بود. زیرا ما امیدوار به بهبود شرایط هستیم.»

خانم هیلی این سخنان را در رابطه با نگرانی در مورد آزمایشهای موشک بالستیک ایران، فروش سلاح به کشورهای دیگر و حمایت این کشور از تروریسم بیان کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل یکی از دلایل بررسی دقیق توافقنامه برجام را افزایش تنشها در مورد گسترش سلاح‌های اتمی کره شمالی دانست. او افزود: «ما نمیخواهیم ایران تبدیل به یک کره شمالی دیگر شود.»

نیکی هیلی، همچنین در گفتگو با شبکه ای بی سی گفت: «پرزیدنت ترامپ به کنگره می گوید، آیا می توانیم این توافق را به بهتر از آن چیزی که هست، تبدیل کنیم؟ چه کاری می توانیم بکنیم تا به حفاظت بیشتر و بهتر از مردم آمریکا منتهی شود؟ دخالت دادن کنگره به این صورت، هیچگاه در دوران دولت قبلی آمریکا انجام نشد. تمام این ها نتیجه اقدامات کره شمالی ست. اگر در ۲۵ سال اخیر، این کارها را در مورد کره شمالی انجام داده بودیم، با وضعیت فعلی روبرو نبودیم. در واقع پرزیدنت دارد از تبدیل ایران به کره شمالی دیگری جلوگیری می کند.»

هیلی، افزود: «عدم تائید پایبندی ایران به معنی این است که آنچه در قطعنامه شورای امنیت جزو تعهدات ایران بوده، انجام نشده است. تهران از تمام آن موارد تخطی کرده است. البته ایران از مفاد توافق اتمی تبعیت کرده، اما آنچه ما می گوئیم این است، آیا این کار به حفظ امنیت آمریکا منتهی شده است، یا نه؟ ما می گوئیم، ایران نمی تواند از تروریسم در جهان حمایت کند؛ اسلحه برای گروه های تروریستی و افراطی ارسال کند، و همزمان برنامه موشکی خود را توسعه دهد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG