لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

کشمکش‌ها بر سر میانکاله؛ قالیباف «در خفا» از ساخت مجتمع پتروشیمی حمایت می‌کند


در حالی که کشمکش‌ها میان مسئولان برای پروژه بحث‌برانگیز پتروشیمی در میانکاله همچنان ادامه دارد، برخی از روزنامه‌نگاران دلیل مقاومت‌ها در برابر دستورات قضایی و دولتی برای توقف این طرح را به محمد باقر قالیباف نسبت می‌دهند و می‌گویند رئیس مجلس شورای اسلامی در خفا از احداث پتروشیمی میانکاله حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، مردم و علاقه‌مندان به محیط زیست مخالف ساخت مجتمع پتروشیمی در میانکاله مازندران هستند. با اینکه ابراهیم رئیسی دستور توقف این پروژه را داده اما امام جمعه شهرستان بهشهر گفته مخالفان ساخت پتروشیمی مثل شب‌پره‌هایی هستند که در فضای مجازی پرواز می‌کنند. عربعلی جباری، مخالفان پتروشیمی میانکاله را خائن و مخالف رهبر خواند و افزود: «پتروشیمی یک صنعت سبز است و آلودگی ندارد، ما هم پای ساخت این مجتمع ایستاده‌ایم و اگر لازم باشد تا پایتخت تظاهرات می‌کنیم.»

اسفندماه سال گذشته احمد وحیدی، وزیر کشور، کلنگ ساخت مجتمع پتروشیمی حسین آباد را در پنج کیلومتری تالاب میانکاله به زمین زد. با وجود آنکه، در آن زمان اعلام شد موافقت محیط زیست برای ساخت این مجتمع دریافت شده، اما رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست این ادعا را رد کرد.

حال استاندار مازندران هم، در گفتگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، با دفاع از طرح ساخت پتروشیمی در زمین‌های میانکاله ادعای رئیس سازمان محیط زیست را زیر سئوال برده است.

محمود حسینی‌پور گفت: «اگر دوستان ما در سازمان محیط زیست آمدند گفتند آقا اینجا مجوز ندارد، ما سند ارائه می‌کنیم که خودشان، در واقع سازمان محیط زیست، آمدند مجوز دادند که این زمین در اختیار قرار بگیرد. خوب چرا؟ پس ما زمین را در اختیار گرفتیم که برویم آنجا کشاورزی بکنیم؟ می‌گویند ما تحت فشار قرار گرفتیم. تحت فشار کی قرار گرفتید؟ دوستان محیط زیست، شنیدم که در یکی از رسانه ها گفتند که ما تحت فشار قرار گرفتیم.»

محمود حسینی پور استاندار استان مازندران
محمود حسینی پور استاندار استان مازندران

محمود حسینی‌پور که دارای مدرک حقوق عمومی است، همچنین با اشاره به مخالفت هنرمندان با این طرح گفته هنرمندانی که سواد زیست محیطی ندارند، حق هم ندارند، با این طرح و امثال آن مخالفت کنند. اشاره او به حضور و اعتراض هدیه تهرانی است. وی این هنرمند و سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی را به فساد و رانت خواری متهم کرده و افزوده: «ما در کنار سازندگان پتروشیمی می‌مانیم و از حق استان، کوتاه نمی‌آییم.»

بنا بر اعلام فعالان محیط زیست و اهالی منطقه ساخت‌وسازها در مجتمع پتروشیمی میانکاله حتی به صورت شبانه در میانکاله ادامه دارد.

به رغم دستور دادستانی و رئیس دولت مبنی بر توقف ساخت این پروژه این پرسش مطرح می‌شود که اشخاص قدرتمند و صاحب نفود پشت این پروژه چه کسانی هستند و چرا به مردم معرفی نمی‌شوند؟

برخی از روزنامه‌نگاران می‌گویند محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، پشت پروژه احداث پتروشیمی میانکاله است. محمدباقر قالیباف اخیراً در سخنانی بدون اشاره به نام مجتمع پتروشیمی میانکاله، از پروژه‌ای صحبت کرد که پس از گرفتن مجوز، در آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته و کار آغاز شده، اما مدتی بعد متوقف شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG