لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

حمله مسلحانه ده‌ها شکارچی به محیط‌‌‌بانان در میانکاله


حمله مسلحانه و دسته جمعی شکارچیان به محیط بانان (عکس از رسانه‌های ایران)
حمله مسلحانه و دسته جمعی شکارچیان به محیط بانان (عکس از رسانه‌های ایران)

علی کلانه، رئیس پناهگاه حیات وحش میانکاله، روز چهارشنبه ۲۰ بهمن‌ماه از حمله یک‌صد شکارچی به محیط‌بانان میانکاله با تفنگ‌های ساچمه‌ای خبر داد.

وی در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «بیش از ۱۰۰ شکارچی قایق‌سوار با صورت‌های پوشانده محیط‌بانان منطقه میانکاله را مورد هدف و اصابت تیرهای ساچمه‌ای قرار دادند.»

به گفته وی در این حمله شش محیط‌بان مورد حمله قرار گرفتند، اما به دلیل «حفظ فاصله ایمن» هیچ یک از آنان آسیب ندیده‌اند.

رئیس پناهگاه حیات وحش میانکاله در ادامه افزود که «شکارچیان با هماهنگی از طریق فضای مجازی به صورت سازماندهی‌شده دست به این اقدامات مخرب می‌زنند.»

درباره جزئیات و تاریخ وقوع این حمله اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

علی کلانه در ادامه با هشدار نسبت به تکرار این حملات، از کمبود امکانات دفاعی برای محیط‌بانان از جمله جلیقه ضد گلوله و شوکر و نیز نبود قایق‌های مناسب جهت حفاظت از تالاب‌ها ابراز تاسف کرد.

همزمان حسین‌علی ابراهیمی، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان مازندران، از بازداشت چند تن از این شکارچیان مهاجم توسط نیروی انتظامی خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان نیز در گزارشی در این‌باره نوشته است که حمله شکارچیان غیرمجاز به محیط‌بانان میانکاله در سال‌های گذشته هم سابقه داشته است، به طور مثال در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ حمله‌ای مشابه به زخمی‌شدن چهار محیط‌بان منجر شده بود، اما حملات اخیر «گسترده‌تر» و «بی‌سابقه» بوده است.

پناهگاه حیات وحش میانکاله در انتهای جنوب شرق دریای مازندران و شمال شرق شهرستان بهشهر واقع شده، یکی از زیست‌گاه‌های حواصیل، گلاریول٬ پرستو، و سایر پرندگان مهاجر است.

XS
SM
MD
LG