لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

مشکلات محیط زیستی در ایران| وزارت خارجه آمریکا: رژیم به جای مسئولان فاسد، فعالان بی گناه محیط زیست را زندانی می‌کند


تصویری از آلودگی محیط زیست در ایران، رودخانه تلار در شمال
تصویری از آلودگی محیط زیست در ایران، رودخانه تلار در شمال

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به مشکلات محیط زیستی ایران در طی ۴۱ سال گذشته حکومت ایران اعلام کرد که رژیم به جای مسئولان فاسد، فعالان بی گناه محیط زیست را زندانی می‌کند.

حساب کاربری فارسی وزارت خارجه آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: چهل و یک سال است که رژیم ایران به محیط زیست کشور بی توجهی کرده و به مشکلات کمبود آب و آلودگی شدید هوا رسیدگی نکرده است؛ مشکلاتی که هر سال موجب بیماری شدید یا مرگ هزاران ایرانی می شود.

در ادامه این پیام آمده است که «با این حال، رژیم به جای مسؤلان فاسد، فعالان بی گناه محیط زیست را زندانی می کند.»

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر فشار بر فعالان محیط زیستی را بیشتر کرده است از جمله اخیرا حکم پنج سال زندان «چیا محمدی»، شهروند ساکن سنندج و فعال محیط زیست که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب صادر شده بود، در دادگاه تجدید نظر به شش سال افزایش یافت.

ایران روزهای اخیر با مرگ مشکوک هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله روبرو شده است و اخبار ضدونقیض درباره علت اصلی تلف شدن این پرندگان همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که ماه‌هاست چندین نفر از فعالان محیط زیست در ایران زندانی هستند. هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. همچنین پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد.

چندی پیش جلسات رسیدگی به پرونده فعالان محیط زیستی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و این فعالان به اتهام «جاسوسی از مراکز نظامی​» به حبس از ۴ تا ۱۰ سال محکوم شده‌اند.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

پیشتر نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به مشکلات محیط زیستی در ایران اشاره کرده و گفته بود که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG