لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

ادامه کشمکش ها بر سر میانکاله؛ امام جمعه می‌گوید: مخالفان پتروشیمی، مخالف رهبرند


میانکاله
میانکاله

با وجود ادامه اعتراضهای مردم و علاقمندان به محیط زیست ایران به ساخت مجتمع پتروشیمی در میانکاله مازندران و دستور توقف این پروژه از طرف رئیس دولت، امام جمعه شهرستان بهشهر گفته مخالفان ساخت پتروشیمی مثل شب پره‌هایی هستند که در فضای مجازی پرواز می‌کنند اما راه به جایی نمی‌برند.

عربعلی جباری، مخالفان پتروشیمی میانکاله را خائن و مخالف رهبر خواند و افزود:«پتروشیمی یک صنعت سبز است و آلودگی ندارد، ما هم پای ساخت این مجتمع ایستاده‌ایم و اگر لازم باشد تا پایتخت تظاهرات می کنیم.»

استاندار مازندران هم، در گفتگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، با دفاع از طرح ساخت پتروشیمی در زمین های میانکاله و با اشاره به مخالفت هنرمندان با این طرح گفته هنرمندانی که سواد زیست محیطی ندارند، حق هم ندارند، با این طرح و امثال آن مخالفت کنند.

محمود حسینی‌پور که دارای مدرک حقوق عمومی است، این هنرمندان و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی را به فساد و رانت خواری متهم کرده و افزوده: «ما در کنار سازندگان پتروشیمی می‌مانیم و از حق استان، کوتاه نمی‌آییم.»

احمد وحیدی، وزیر کشور ابراهیم رییسی، اسفند سال گذشته، کلنگ ساخت مجتمع پتروشیمی حسین آباد را در پنج کیلومتری تالاب میانکاله به زمین زد. با وجود آنکه، در آن زمان اعلام شد موافقت محیط زیست برای ساخت این مجتمع دریافت شده، اما رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست این ادعا را رد کرد.

برخی از روزنامه‌نگاران می‌گویند محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، پشت پروژه احداث پتروشیمی میانکاله است.
محمدباقر قالیباف اخیراً در سخنانی بدون اشاره به نام مجتمع پتروشیمی میانکاله، از پروژه‌ای صحبت کرد که پس از گرفتن مجوز، در آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته و کار آغاز شده، اما مدتی بعد متوقف شده است.

میانکاله، تالابی در جنوب شرقی دریای خزر و منطقه‌ای حفاظت‌شده است که یکی از پناهگاه‌های حیات وحش ایران و از زیست‌گاه‌های مهم حواصیل، پرستو و سایر پرندگان مهاجر به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG