لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

خبرهایی از ادامه احداث پروژه پتروشیمی در میانکاله به‌رغم دستور دادستان 


پتروشیمی میانکاله
پتروشیمی میانکاله

طی روزهای اخیر علیرغم انتشار اخباری مبنی بر صدور دستور رسمی برای توقف احداث، خبرهای ضد و نقیضی از ادامه ساخت‌وسازهای مرتبط با پروژه پتروشیمی در نزدیکی تالاب میانکاله منتشر شده است.

در حالی که دادستان کل و رئیس جمهوری ایران دستور توقف این پروژه را داده‌اند، فعالان محیط زیست و اهالی منطقه می‌گویند ساخت‌وسازها به صورت شبانه در میانکاله ادامه یافته است.

این در حالی است که محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ماه دستور توقف این پروژه را صادر کرده بود.

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر ادامه ساخت‌وسازها در اراضی حسین‌آباد بهشهر، محمدصادق اکبری، رئیس کل دادگستری استان مازندران، روز چهارشنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد که تیمی را به این منطقه اعزام کرده است تا اوضاع را بررسی کند.

وی تاکید کرد با متخلفانی که از دستور توقف پروژه پتروشیمی میانکاله سرپیچی کنند، برخورد قاطع قانونی صورت خواهد گرفت.

پروژه ساخت یک مجتمع پتروشیمی در اراضی حسین‌آباد بهشهر در نزدیکی میانکاله، با مخالفت‌ گسترده فعالان محیط زیست و اهالی منطقه مواجه شده است.

این افراد می‌گویند احداث این مجتمع پتروشیمی آسیب‌های جدی به تالاب و پارک ملی میانکاله وارد می‌کند.

برخی از روزنامه‌نگاران می‌گویند محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، پشت پروژه احداث پتروشیمی میانکاله است.

محمدباقر قالیباف اخیراً در سخنانی بدون اشاره به نام مجتمع پتروشیمی میانکاله، از پروژه‌ای صحبت کرد که پس از گرفتن مجوز، در آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته و کار آغاز شده، اما مدتی بعد متوقف شده است.

رئیس کل دادگستری مازندران وعده داده است که نحوه واگذاری ۹۰ هکتار از اراضی منطقه حسین‌آباد بهشهر به پتروشیمی، پیگیری خواهد شد.

کلنگ احداث مجتمع پتروشیمی میانکاله اسفندماه سال گذشته توسط احمد وحیدی، وزیر کشور، بر زمین زده شد، اما علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، می‌گوید که احداث این پروژه بدون تایید این سازمان بوده و «غیرقانونی» است.

طی روزهای گذشته شماری از اهالی منطقه میانکاله و فعالان محیط زیست با تجمع در محل اجرای پروژه پتروشیمی، خواستار توقف آن شدند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با استفاده از هشتگ «نه به پتروشیمی میانکاله» به این موضوع اعتراض کردند.

میانکاله، تالابی در جنوب شرقی دریای خزر و منطقه‌ای حفاظت‌شده است که یکی از پناهگاه‌های حیات وحش ایران و از زیست‌گاه‌های مهم حواصیل، پرستو و سایر پرندگان مهاجر به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG