لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

کشورهای عرب خواستار تجدید نظر در مورد انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم شدند


وزیران خارجه کشورهای عربی از پرزیدنت ترامپ خواستند در تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل تجدید نظر کند.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در نشست روز شنبه ۱۸ آذر در قاهره همچنین در قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند تصمیم پرزیدنت ترامپ را محکوم کند. در همین حال احمد ابولغیث، دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد ابتکار صلح اعراب به قوت خود باقی خواهد ماند.

او گفت: «ابتکار صلح اعراب، عادی‌سازی کامل روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل را پس از خروج احتمالی اسرائیل از سرزمین‌های فلسطینی و اعراب، نوید می‌دهد. این پیشنهاد ماست اما توقف یا انصراف از ابتکار صلح اعراب مثل خودکشی می‌ماند چون دیگر هیچ گزینه‌ای بجز آن برای صلح باقی نخواهد ماند.»

قطعنامه وزیران امور خارجه کشورهای عربی حاوی هیچگونه اقدام تنبیهی یا حرکت انتقامجویانه‌ای علیه آمریکا نیست اما تاکید می‌کند که تصمیم پرزیدنت ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، نقش آمریکا به عنوان مروج و میانجی در روند صلح خاورمیانه را از بین برده است.

وزیران عرب از پرزیدنت ترامپ خواسته‌اند که در مورد این تصمیم خود تجدید نظر کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک نطق تلویزیونی در کاخ سفید اعلام کرد که واشنگتن اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و سفارت آمریکا در آن کشور را از تل آویو به آن شهر منتقل خواهد کرد.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی سال گذشته وعده داده بود در صورت پیروزی سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل می‌کند. او روز چهارشنبه پس از پایان سخنان خود دستور انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG