لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

جلسه شورای امنیت| هیلی: آمریکا نزد اسرائیل و فلسطینی‌ها برای میانجیگری اعتبار دارد


نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت - آرشیو
نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت - آرشیو

جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه به درخواست هشت عضو این شورا، بریتانیا، فرانسه، مصر، ایتالیا، سوئد، اوراگوئه، بولیوی و سنگال، جهت بررسی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شد.

نماینده ایالات متحده در این سازمان گفت، با تاکید بر این که ایالات متحده برای میانجیگری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، نزد هر دو طرف اعتبار دارد، گفت سازمان ملل به جای پیشبرد چشم‌انداز صلح در خاور میانه، به آن آسیب زده است.

نیکی هیلی تاکید کرد که اسرائیل – متحد کلیدی واشنگتن در خاور میانه – برای پذیرش یک توافق زیر بار زور سازمان ملل متحد، یا گروهی از کشورها که بی‌اعتنایی خود به امنیت اسرائیل را به اثبات رسانده‌اند، نمی‌رود و نباید هم برود.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در روند صلح خاور میانه پیشتر با بیان این که هیچ راه حل دیگری غیر از راه حل دو کشوری که پایتخت آنها غرب و شرق اورشلیم باشد، وجود ندارد، گفت «سازمان ملل متحد قویا از تمامی تلاش در راستای تحقق راه حل دو کشوری حمایت می‌کند.

نیکلای ملادانوف در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد، این تلاش‌ها برای تحقق آرمان‌های ملی مشروع هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌هاست. این موضوع به صراحت توسط دبیرکل سازمان ملل متحد (آنتونیو) گوترش تاکید شده است.»

روزنامه هاآرتص قبل از تشکیل این نشست گفت، هیات نمایندگی آمریکا و اسرائیل تلاش بسیاری کردند تا از صدور هرگونه بیانیه‌ای در اعتراض به تصمیم پرزیدنت ترامپ از سوی شورای امنیت جلوگیری کنند.

به گفته هاآرتص، مقام‌های اسرائیل از جمله دنی دنون سفیر اسرائیل در سازمان ملل پیش از جلسه تاکید کرده‌اند که اسرائیل وضعیت موجود در اورشلیم را حفظ خواهد کرد و آزادی عبادت برای کلیه ادیان را محترم خواهد شمرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG