لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

تیلرسون می گوید ترامپ کماکان به صلح خاورمیانه متعهد است


گزارشی از گاردنر هریس در نیویورک تایمز

دیپلمات ارشد ایالات متحده از پیش از اعلام رسمی پرزیدنت ترامپ که اورشلیم را پایتخت اسرائیل نامید، در واکنش به هشدارها نسبت به بروز خشونت در جهان اسلام گفت صلح در خاورمیانه همچنان ممکن است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو در قلب اروپا نسبت به عواقب قابل انتظار این تصمیم اطمینان خاطر داد و گفت: «رییس جمهوری به روند صلح خاورمیانه بسیار متعهد است.»

در ماه های اخیر جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، به جای رکس تیلرسون عهده دار اداره ی گفتگوها میان اسراییلی ها و فلسطینیان بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در سخنانش از تلاش های کوشنر و جیسون گرینبلت، دستیار رییس جمهور، در روند صلح خاورمیانه تقدیر کرد: «آن ها کار سختی را انجام داده اند. ما کماکان معتقدیم فرصتی خوب برای تحقق صلح وجود دارد.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در حاشیه اجلاس ناتو گفت کشورش بر خلاف آمریکا قصد جابجایی سفارتخانه اش به اورشلیم را ندارد و معتقد است اورشلیم باید بخشی از یک توافق نهایی مذاکره شده باشد. جانسون ابراز امیدواری کرد آمریکایی ها طرح شان برای صلح خاورمیانه را سریع ارائه کنند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، دیگر متحد ناتو تصمیم دولت ترامپ را اشتباهی خطیر عنوان کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG