لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

یک روز بعد از تصمیم ترامپ؛ درگیری فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها، ۳۱ زخمی


خبرگزاری رویترز که از منطقه درگیری در کرانه باختری رود اردن گزارش می دهد به نقل از مسئولان پزشکی از زخمی شدن دست کم ۳۱ نفر بر اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی با سلاح گرم و گلوله لاستیکی خبر داده است.

درگیریهای روز ۵ شنبه در اعتراض به تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم در نوار غزه و شهرهای کرانه باختری، بخصوص هبرون و البئر بسیار شدید بوده است. هزاران معترض شعار می دادند «اورشلیم پایتخت کشور فلسطین است.»

برخی از معترضان به سوی سربازان سنگ پرتاب می کردند.

رویترز گزارش داد که ۱۱ فلسطینی بر اثر هدف قرار گرفتن با سلاح گرم و ۲۰ تن بر اثر برخورد گلوله لاستیکی زخمی شده اند.

در نوار غزه معترضان در نزدیکی مرز با اسرائیل جمع شدند و به آن سوی مرز به سوی سربازان اسرائیلی سنگ پرتاب کردند در تیراندازی سربازان ۷ نفر زخمی شدند که به گفته مقامهای پزشکی غزه، حالشان وخیم است. سخنگوی ارتش اسرائیل هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

مقامهای فلسطینی از مردم خواسته اند در اعتراض به تصمیم آقای ترامپ دست به اعتصاب عمومی بزنند و در غزه شماری از افراد مسلح سازمان الفتح ، شاخه نظامی تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس در حالی که ماسک بر صورت داشتند در کنفرانس خبری حاضر شدند و خواستار قیام مسلحانه فلسطینی ها در کرانه باختری شدند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا» محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان به امان پایتخت اردن رفت تا با ملک عبدالله پادشاه اردن درباره بحران جاری گفتگو کند.

دولت اسرائیل اورشلیم را پایتخت همیشگی و تقسیم ناپذیر این کشور می داند. بخش شرقی این شهر در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل به تصرف ارتش اسرائیل درآمد و آن را به بخش غربی ملحق ساخت اما جامعه جهانی چنان الحاقی را به رسمیت نشناخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG