لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

تیلرسون: وزارت خارجه تصمیم رئیس جمهوری در مورد اورشلیم را فورا اجرا می‌کند


وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت تصمیم پرزیدنت ترامپ برای شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، حضور ایالات متحده را با این واقعیت همراه می‌کند که اورشلیم خانه پارلمان، دیوان عالی، نهاد ریاست جمهوری و دفتر نخست وزیری است.

بیانیه رکس تیلرسون ساعتی پس از نطق دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید و اعلام اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره آمریکا مبنی بر برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آن شهر منتشر شد.

آقای تیلرسون گفت «پیش از اعلام تصمیم رئیس جمهوری، ما با بسیاری از دوستان، متحدان و شرکایمان رایزنی کردیم. ما قاطعانه معتقدیم فرصتی برای یک صلح پایدار وجود دارد. همانطور که رئیس جمهوری در سخنان امروز خود گفت، صلح هیچوقت از دسترس آنهایی که به دنبال آن هستند خارج نیست.»

وی در ادامه گفت، پرزیدنت ترامپ – همانطور که کنگره در ابتدا در قانون مصوب ۱۹۹۵ سفارت (آمریکا در) اورشلیم خواسته بود و خود او بارها بر آن تاکید کرده بود – امروز تصمیم گرفت که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد.

رکس تیلرسون خاطر نشان کرد که وزارت خارجه فورا روند اجرای این تصمیم رئیس جمهوری را، با شروع مقدمات انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم، آغاز خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، ایمنی آمریکایی‌ها بالاترین اولویت وزارت خارجه است، و با هماهنگی دیگر دستگاه‌های فدرال، طرح‌های امنیتی مقتدرانه‌ای را برای تامین امنیت شهروندان آمریکا در منطقه تحت تاثیر این تصمیم به اجرا در خواهیم آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG