لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۲

شعار سازمان ملل متحد در روز جهانی زمین پاک: سرمایه گذاری برای حفظ کره زمین


آرشیو
آرشیو

همزمان با بیست و دوم آوریل (دوم اردیبهشت)، روز جهانی زمین پاک، سازمان ملل متحد با شعار «سرمایه گذاری برای حفظ کره زمین» خواهان تلاش هرچه بیشتر دولت‌ها برای عمل به تعهدات محیط زیستی‌ شده است.

تلاشگران محیط زیست ایران با اشاره به زنجیره بی‌پایان چالش‌های زیست‌محیطی می‌گویند پیامدهای زیانبار روند توسعه ناپایدار کنونی در ایران، شهروندان را با چالش سرنوشت‌سازی همچون ادامه زیست در جوامع کنونی‌ مواجه می‌کند.

روز جهانی زمین پاک فرصتی برای ارتقائ آگاهی مردم جهان در زمینه چالش‌های زیست محیطی و ترویج فرهنگ پاسداری از زمین است.

ترویج فرهنگ پاسداری از زمین، نیازمند تشکل‌های مردم نهادی است که با برخورداری از آزادی‌های مدنی بتوانند مانع از تخریب و آلودگی محیط زیست خود شوند.

اما مردم مازندران هنوز نتوانسته‌اند مانع از ساخت پتروشیمی در حریم تالاب میانکاله و ذخیره‌گاه زیست کره یونسکو شوند و مردم سراوان رشت نیز با وجود اعتراضات مسالمت آمیز چندین ماهه خود نتوانسته‌اند مانع از ورود روزانه هزار تن زباله شهرداری به جنگل سراوان بخشی از جنگل‌های هیرکانی تحت نظارت یونسکو شوند.

به گفته کیا دلیری، رئیس انجمن جنگلبانی ایران، ۴۲ واحد بزرگ دفن زباله به وسعت ۳۰۰ هکتار در جنگل‌های هیرکانی شمال هست که روزانه دو هزار و پانصد تن زباله در آن تخلیه می‌شود.

جنگل‌های زاگرس نیز مرکز دفن زباله‌های شهری شده است.

تلاشگران محیط زیست می‌گویند فرصت برای بهبود وضعیت محیط زیست در ایران بسیار اندک است و هرچه می‌گذرد جبران خسارات سخت‌تر می‌شود.

پیام فعالان محیط زیست در روز جهانی زمین: روی زمین ما سرمایه‌گذاری کنید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG