لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

اثر مخرب تغییرات اقلیمی؛ شمال آفریقا درگیر خشکسالی، جنوب آن زیر سیل


آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی

در حالیکه سازمان جهانی هواشناسی، نسبت به وقوع خشکسالی شدید در شمال آفریقا هشدار می‌دهد، تلفات سیل در آفریقای جنوبی به بیش از ۴۰۰ نفر رسیده است.

جریان سیل روزهای اخیر در استان کوازولو-ناتال آفریقای جنوبی شمار زیادی از خانه ها را با خود برده و بسیاری از خیابان ها و جاده‌ها را تخریب کرده است.
همچنین قطع گسترده برق، آلوده شدن منابع آب آشامیدنی و اخلال در فعالیت بنادر این کشور، زندگی مردم را با خطر جدی روبرو کرده است.

دانشمندان، بارشهای اخیر در جنوب آفریقا را بی سابقه دانسته و آن را ناشی از تغییرات اقلیمی زمین می‌دانند.
همزمان با این رخداد، محققان درباره خطر خشکسالی در کشورهای شاخ آفریقا هشدار داده‌اند. به گفته پژوهشگران، سازمان هواشناسی، افزایش دما و کاهش بارندگی در این منطقه در۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده که همین عوامل باعث خشکسالی و کاهش تولیدات کشاورزی در این منطقه خواهد شد.

در گذشته تغییرات آب و هوایی، الگوی زندگی انسان‌ها را تغییر می‌داد، اما امروزه انسان‌ها با فعالیت‌های خود موجب تغییراتی در آب و هوای جهان شده‌اند. تغییر اقلیم از چالش‌هایی است که بشر در قرن بیست و یک با آن مواجه است و به عنوان یک تهدید، منابع طبیعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سرعت تغییر اقلیم به دلیل مداخله بشر در اکوسیستم طبیعی به گونه‌ای بوده است که بررسی اثرات تغییر اقلیم بر کلیه فعالیت‌های بشری در محافل علمی از حساسیت خاصی برخوردار شد. در عصر حاضر تغییر اقلیم به عنوان مهمترین تهدید برای توسعه پایدار، کشاورزی و امنیت غذایی مطرح است.

XS
SM
MD
LG