لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

درخواست سازمان پزشکان بدون مرز از اسرائیل: «انسانیت» خود را نشان دهید


سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز، روز شنبه با اشاره به اولتیماتوم اسرائیل به مردم غزه برای خروج از این باریکه، از مقامات این کشور خواست «انسانیت» را در اولویت خود قرار دهند.

این گروه از پزشکان با ابراز نگرانی از سرنوشت بیماران، کادر پزشکی، مجروحان و سالخوردگان برای خروج از غزه، خواستار ایجاد مناطق امن در شمال و آتش‌بس دوره‌ای برای ترک امن غزه از سوی فلسطینیان شدند.

سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای اضافه کرد: «از آنجایی که ارتش اسرائیل به مدت یک هفته بدون محدودیت نوار غزه را بمباران می‌کند، ما خواهان نشان دادن ابتدایی‌ترین انسانیت هستیم و اعلام می‌کنیم که دستور انتقال نزدیک به یک میلیون نفر در عرض چند ساعت به سرزمینی پرجمعیت با دسترسی نامطمئن به غذا، آب و مراقبت‌های بهداشتی، غیرقابل تحمل و نشدنی است.»

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه هم روز شنبه،۲۲ مهر گفت وضعیت انسانی بحرانی در غزه غیرقابل تحمل است، در این منطقه برق، آب یا سوخت وجود ندارد و مواد غذایی رو به اتمام است.

او‌ از تمامی کشورهای دارای قدرت خواست تا از نفوذ خود برای اطمینان از احترام به قوانین جنگ و جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها استفاده و از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی محافظت کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هم روز شنبه، خواستار آتش بس فوری و دسترسی ساکنان نوار غزه به کمک‌های بشردوستانه شد.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف گفت با بمباران بی‌وقفه و گستردگی آوارگی کودکان و خانواده‌هایشان، وضعیت «فاجعه بار» شده است و «هیچ مکان امنی» وجود ندارد.

در پی حملات مرگبار شنبه گذشته گروه حماس به مردم اسرائیل و کشته شدن هزاران غیرنظامی در این کشور، مقامات اسرائیل بر نابودی کامل این گروه «تروریستی» تاکید کردند و از غیرنظامیان ساکن غزه خواستند تا برای در امان بودن از جنگ و آثار ناشی از حملات به حماس، هر چه زودتر این منطقه را تخلیه کنند.

اسرائیل و بسیاری از دولتمردان و نهادهای بین‌المللی می‌گویند گروه حماس از غیرنظامیان غزه به عنوان سپر انسانی سواستفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG