لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

اولیویه وندکاستیل پس از بازگشت به بلژیک: برای آزادی سایر گروگان‌ها تلاش کنیم


اولیویه وندکاستیل
اولیویه وندکاستیل

اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی، که در ایران زندانی بود و با اسدالله اسدی مبادله شد، در یک نامه از کسانی که برای آزادی او تلاش کردند، سپاسگزاری کرد و خواستار تلاش برای آزادی سایر گروگان‌ها شد.

آقای وندکاستیل در متنی که روز پنجشنبه ۱۱ خرداد در توییتر منتشر شد، گفت: «اکنون پنج روز است که به بلژیک برگشته‌ام. حالم خوب است. پس از ۱۵ ماه بازداشت خودسرانه، به تدریج با واقعیت دیگری روبه‌رو هستم: یک هفته زیبا در بلژیک دموکراتیک من!»

او با بیان این که «توسط یک تیم پزشکی مراقبت می‌شوم»، از «حمایت حرفه‌ای آنها» سپاسگزاری کرد و افزود: «در تمام طول بازداشت در سلول انفرادی، هیچ نوع دسترسی مستقیمی به اطلاعات بیرون نداشتم. در زندان، (یعنی ۱۳ ماه متوالی) در آن سوی مرزها، فرسنگ‌ها از جامعه انسانی، چیزی که همه شما در سراسر کشور روزانه به آن دسترسی داشتید، دور بودم.»

این زندانی آزاد شده، با بیان این که «میزان حمایت شما مرا عمیقا تحت تأثیر قرار می‌دهد»، اضافه کرد: «از همه اقدامات خرد و کلان شما که برای رسیدن به رهایی من انجام شد، شگفت‌زده‌ام. از طریق طومار، تظاهرات، نظرات، بنرها، نقاشی‌ها، کارت‌ها و نامه‌ها.»

اولیویه وندکاستیل نوشت: «به تدریج، اظهارات دوستان، هم‌کاران، دانشجویان، دانشگاهیان، هنرمندان، ورزشکاران، اعضای جامعه مدنی و به طور کلی، همه هم‌وطنان بلژیکی و همچنین اروپایی‌ها را که برای آزادی من بسیج شدند، دریافت می‌کنم. اقدام شما، و تلاش‌های مداوم دولت بلژیک، آزادی‌ام ممکن کرد.»

او افزود: «حمایت شما همچنین به خانواده و دوستان من این توان را داد که در این مدت با این طوفان کنار بیایند. نمی‌دانم به چه زبانی آن طور که باید از آنها که در این ۱۵ ماه طولانی این شرایط را تاب آوردند، تشکر کنم.»

آقای وندکاستیل با بیان این که واقعا دوست دارد با همه کسانی که از او حمایت کردند، ارتباط برقرار کند، گفت که این «به‌تدریج ممکن خواهد بود» و افزود: «هرچند به آرامی، اما حتما می‌خواهم وقت بگذارم و شخصا از همه کسانی که به بی‌گناهی من باور داشتند و آزادی را به من بازگرداندند، تشکر کنم.»

این زندانی آزاد شده از ایران که به بلژیک بازگشته است، با سپاسگزاری از «محبتی که از زمان بازگشت» به او و خانواده‌اش دریافت کرده است، گفت: «ما مهر بی‌پایان شما را حس می‌کنیم و این عشق، به ما این امکان را می‌دهد تا بی سر و صدا و با احتیاط، دوباره به هم بپیوندیم.»

او تاکید کرد: «اجازه بدهید به تلاش‌ها برای آزادی دیگر گروگان‌های بی‌گناه در سراسر جهان ادامه بدهیم. بیایید از پروژه‌هایی که ارزش‌های انسانی، همبستگی، و امید را به همراه دارند، فعالانه حمایت کنیم. این جهان که متأسفانه بیش از همیشه بدبینانه شده، اکنون بیش از هر زمان دیگری به این تلاش نیاز دارد.»

اولیویه وندکستله، امدادگر بازداشت‌شده در ایران، به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق به اتهام «جاسوسی» محکوم شده بود.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش صدای آمریکا، اقدام جمهوری اسلامی برای بازداشت او را «این یک نمونه بارز و نفرت‌انگیز از محکوم کردن ناعادلانه شهروندان خارجی توسط رژیم ایران برای پیش‌برد مقاصد سیاسی» دانسته بود.»

این سخنگو همچنین گفته بود: «خوشحالیم که جمهوری اسلامی شهروند بلژیکی را آزاد کرده و نزد خانواده‌اش بازگشته است.»

XS
SM
MD
LG