لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

بودجه و تحریم‌های ایران، مهمترین دستور کار کنگره آمریکا در هفته جاری


مهمترین دستور کار کنگره آمریکا این هفته تصویب لایحه بودجه دولت فدرال است که مهلت آن چهارشنبه ۳۰ سپتامبر به پایان می رسد و اگر تا آن تاریخ بودجه تصویب نشود، بخش‌هایی از دولت تعطیل می شود.

سنای آمریکا دوشنبه ۲۸ سپتامبر روی طرح کوتاه مدت بودجه هزینه دولت رای‌گیری می‌کند که بودجه برنامه مورد اختلاف دو حزب، با عنوان برنامه پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته، در آن منظور شده است. بدین ترتیب راه برای ارجاع بودجه به مجلس هموار می‌شود.

مجلس نمایندگان هم قرار است در مورد این طرح بودجه موقت که از سوی دمکراتها و برخی از جمهوریخواهان حمایت می‌شود رای‌گیری کند. ولی رای‌گیری در مجلس با حذف بودجه "پلند پرنت هود" Planned Parenthood و در یک فرایند سریع تلفیقی صورت می‌گیرد که پس از ارجاع دوباره به سنا دمکراتها نخواهند توانست با آن مقابله کنند.

اختلاف دولت و جمهوریخواهان بر سر بودجه، دو سال پیش موجب تعطیلی دولت شد و بیش از دو هفته پرداخت هزینه ها در بیشتر بخش های دولتی را غیرممکن کرد.

قانونگذاران مجلس نمایندگان همچنین اواخر این هفته روی طرحی در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران رای گیری می‌کند که جلوی لغو تحریم‌ها علیه ایران توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را می‌گیرد، مگر آنکه رژیم تهران خسارت‌های تعیین شده در حکم یک دادگاه فدرال را به قربانیان ناشی از اقدامات تروریستی که از سوی دولت تهران حمایت شده پرداخت کند و آقای اوباما باید گواهی دهد که این خسارت‌ها پرداخت شده است.

موضوع مهم دیگر که در کنگره آمریکا مورد بحث خواهد بود، سرنوشت ریاست کنگره پس از اعلام استعفای غیرمنتظره جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان است. به نظر می‌رسد قدرت جناح راست حزب جمهوریخواه در پی استعفای جان بینر، در حال تقویت است.

در حال حاضر زمزمه انتخاب کوین مک کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان به عنوان جانشین جان بینر شنیده می‌شود، ولی خود او هنوز صحبتی در این زمینه نکرده است.

کوین مک کارتی به جناح راست حزب جمهوریخواه که با جان بینر مخالفت می‌کردند و او را در مورد سیاستهای حزبی تحت فشار گذاشته بودند، نزدیکتر است. پیش بینی می‌شود که خروج جان بینر زمینه حرکت و انرژی جدیدی را در واشنگتن فراهم کند و اعتماد به نفس محافظه کاران حزب را تقویت کند.

همچنین احتمالا کار را برای باراک اوباما رییس جمهوری و همچنین میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا هم مشکلتر خواهد کرد، چون مک کانول هم مورد انتقادهای مشابه جان بینر قرار گرفته است و این بدان معنی است که جانشین جان بینر از سوی جناح راست تحت فشار خواهد بود که در مذاکره با آقای اوباما و دمکراتها موضع سخت تری اتخاذ کند.

به هر حال شرایط مشکلی در مذاکرات با آقای اوباما دست کم در مورد سطح هزینه های دولت وسقف بدهی‌ها برای سال مالی آینده و بودجه دفاعی کشور و برخی مسایل دیگر پیش‌بینی می‌شود.

آخرین نظرسنجی مشترک که جمعه ۲۵ سپتامبر از سوی شبکه خبری ان بی سی و روزنامه وال استریت صورت گرفت، حاکی است ۷۲ درصد از جمهوریخواهان از رهبری جان بینر و میچ مک کانول رضایت ندارند.

XS
SM
MD
LG