لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

اوباما انتظار دارد کنگره سقف وام گیری را بالا ببرد


رئیس جمهوری آمریکا می گوید گمان نمی کند کنگره ضرب الاجل نیمه اکتبر را برای بالا بردن سقف وام گیری کشور، تا ایالات متحده در انجام تعهدات مالی خود نکول نکند، نقض کند.

دولت درحالی که در پنجمین روز تعطیلی محدود قرار دارد، همچنین با تمام شدن پول برای پرداخت صورت حساب های خود تا ١٧ اکتبر، از جمله بهره اوراق بهادار که چین، ژاپن و دیگر سرمایه گذاران خارجی در دست دارند، روبرو است.

آقای اوباما درمصاحبه ای با اسوشیتدپرس که روز شنبه منتشر شد گفت انتظار دارد کنگره سقف بدهی ١٦ تریلیون و ٧٠٠ میلیارد دلاری کشور را بالا ببرد تا آمریکا بتواند پول بیشتری قرض کند.

باراک اوباما بر سر سیاست های بودجه ای دولت و اجرای قانون جدید مراقبت های پزشکی و درمانی ، در یک بن بست سیاسی با مخالفان جمهوری خواه خود در کنگره درگیر شده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت او حاضر است درباره تغییراتی در قانون و کاهش هزینه ها مذاکره کند، اما نخست کنگره باید با پایان دادن به تعطیل دولت و بالابردن سقف بدهی بدون هیچ شرطی موافقت کند.

بسته شدن سازمان های دولتی موحب شده است حدود ٨٠٠ هزار کارمند فدرال به مرخصی اجباری بروند و موقتا برکنار شوند. بسیاری از سرویس های دولتی نیز متوقف شده است.

آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، هرگز در بدهی های خود نکول نکرده است، و اکثر تحلیلگران انتظار ندارند این بار چنین شود. بحث طولانی در کنگره درسال ٢٠١١ درباره افزایش حد وام گیری بازارهای مالی بین المللی را متشنج ساخت و اقتصاد آمریکا را کند کرد، و برخی بیم دارند ممکن است در دو هفته آینده دوباره اتفاق بیافتد.

پیشتر، وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد طولانی شدن بحران سیاسی در واشنگتن ممکن است موضع جهانی آمریکا را ضعیف کند.

با این حال، جان کری که روز شنبه در مجمع همکاری اقتصادی آسیا -اقیانوسیه در جزیره بالی در اندونزی سخن می گفت، اظهار داشت گمان نمی کند چنین اتفاقی بیافتد و افزود اگر قرار شود بسته شدن بخش هایی از دولت طولانی و تکرار شود، مردم توانایی کشور را برای حرکت در مسیر خود زیر سئوال خواهند کشید.

باراک اوباما رئیس جمهوری در سخنرانی رادیوئی هفتگی خود گفت جمهوری خواهان نباید دمکراسی یا اقتصاد آمریکا را بر سر قانون تصویب شده ای که دوست ندارند به گروگان بگیرند.
XS
SM
MD
LG