لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

جان بینر از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا کناره‌گیری می‌کند


عکس آرشیوی از جان بینر رئیس جمهخوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده
عکس آرشیوی از جان بینر رئیس جمهخوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده

جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده روز جمعه به هم‌حزبی‌های خود گفته است که قصد دارد اواخر اکتبر، ماه آینده میلادی (اوایل آبان ماه)، از سمت خود کناره‌گیری ‌کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، او در جلسه‌ای با اعضای حزب جمهوریخواه این تصمیم خود را اعلام کرد و علت آن نیز جلوگیری از ایجاد دو دستگی در حزب اعلام شده است.

جان بینر از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا کناره‌گیری می‌کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بینر یک روز پس از سخنرانی پاپ فرانسیس در نشست مشترک کنگره که به دعوت او انجام گرفت و نکته مثبتی در کارنامه‌اش در مقام ریاست مجلس نمایندگان به حساب می‌آید، این تصمیم را اعلام کرده است.

این نماینده باسابقه ایالت اوهایو با ۱۳ دور حضور در کنگره، که با اعلام این تصمیم هم‌حزبی‌های خود را "متعجب" کرده، اخیرا با فشار جناح محافظه‌کار حزب جمهوریخواه روبرو بوده است.

جمهوریخواهان محافظه‌کار می‌خواهند تصویب بودجه دولت فدرال و ادامه فعالیت بخش‌های دولتی پس از مهلت نیمه شب چهارشنبه، باید مشروط به حذف بودجه برنامه تنظیم خانواده شود. خواسته‌ای که با مخالفت نمایندگان میانه‌رو روبرو شده است.

نمایندگان جمهوریخواهان در حال حاضر اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار خود دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وی اخیرا با تهدید رأی‌گیری در صحن علنی بر سر صلاحیت او در ماندن در سمت ریاست مجلس نمایندگان روبرو شده بود؛ اقدامی که در طول ۱۰۰ سال گذشته صورت نگرفته است.

جان میکا نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان در گفتگو با خبرنگاران، با بیان این که برخی می‌خواهند جان بینر را در کنگره و خارج از آن تبدیل به سوژه کنند، گفت او "فقط نمی‌خواهد تبدیل به سوژه شود."

جان بینر در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی (زمستان ۱۳۸۹ خورشیدی) برای ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شد.

او از مخالفان سرسخت دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده، بویژه در پرونده هسته‌ای ایران، بود و تلاش کرد توافق جامع ۲۳ تیر ماه بین تهران و شش قدرت جهانی را در کنگره رد کند؛ تلاشی که ناکام ماند.

XS
SM
MD
LG