لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

ادامۀ تعطیلی دولت و نگرانی از وضع اقتصاد آمریکا و جهان


ادامه تعطیلی دولت فدرال و بن بست موجود در کنگره، نگرانی نرسیدن توافق میان دو حزب درباره سقف بدهی های دولت را افزایش داده است. نیمه اکتبر ضرب الاجل رسیدن به چنین توافقی است. اگر کنگره به چنین توافقی دست نیابد، وامهای دولت نکول می شود هم وزارت خزانه داری و هم صندوق بین المللی پول از قانونگذاران خواسته اند هرچه زودتر به بحران بودجه پایان دهند و از احتمال لطمه به اقتصاد جهان بکاهند.

نظرسنجی ها نشان می دهد تعداد فزاینده ای از آمریکایی ها حزب جمهوریخواه را در تعطیلی دولت مقصر می دانند. در روزهای اخیر، قانونگذاران زیر قرار گرفته اند: جان بینر رئیس مجلس نمایندگان و فراکسیون اکثریت جمهوریخواه، که رای گیری درباره قانون بودجه موقت را - که اجازه می دهد دولت در سطح کنونی به فعالیت ادامه دهد - مسدود و متوقف کرده است. دموکرات ها و بعضی از جمهوریخواهان، خواهان به رای گذاردن قانون بودجه هستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز به گروه منتقدین بینر پیوست و روز سه شنبه هنگام سخنرانی برای گروهی از کارگران ساختمانی در حومه واشنگتن گفت:
«همین امروز به اندازه کافی نماینده جمهوریخواه و دموکرات در مجلس هست، اگر رئیس مجلس، جان بینر، به سادگی اجازه دهد در صحن مجلس رای گیری شود، و هر نماینده ای بتواند بر اساس وجدان خود رای دهد، همین امروز به تطعیلی دولت خاتمه داده خواهد شد.»

جان بینر تا کنون اجازه نداده است بودجه موقت به رای گذاشته شود و ۸۰۰,۰۰۰ کارمند دولت بر سر کارهایشان بازگردند. کارشناسان سیاسی دو دلیل برای این کار ذکر کرده اند: اول آن که در صورت به رای گذاشته شدن قانون بودجه، جان بینر حمایت خود را در میان محافظه کاران از دست می دهد، و دیگر این که نفوذ خود را در معامله بر سر قانون بودجه جدید از دست می دهد.

در همین حال جمهوریخواهان از رهبری سنای آمریکا انتقاد کرده اند که چرا تصویب بودجه برخی از سازمانهای دولتی - از جمله تحقیق در مورد سرطان و درمان کودکان در موسسه بهداشت ملی - را رد کرده است.

روز پنجشنبه گروهی از جمهوریخواهان سعی کردند توجه را نسبت به متوقف ساختن برنامه درمان کودکان سرطانی جلب کنند. رنه المرز، نماینده جمهوریخواه کارولینای شمالی - که قبلاً نرس بوده - با احساسات تمام از سوی کودکان سرطانی و خانواده هایشان سخنرانی کرد و گفت: «اگر شما هرگز نگاه و چهره والدین را دیده باشید وقتی به آنها گفته می شود که کودکشان سرطان دارد، و امید را از آنها می گیرد، لحظه ای که آنها می دانند که قادر به مبارزه (با سرطان) هستند، اما...»

بر اساس تخمین موسسه ای در ماساچوست، تعطیلی دولت فدرال هر روز دست کم ۳۰۰ میلیون دلار به اقتصاد کشور لطمه می زند.
کریستین لاگارد رویس صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه هشدار داد که بحران بودجه آمریکا، به اقتصاد جهان لطمه می زند: «تعطیلی دولت به اندازه کافی بد است، اما ادامه عدم اطمینان سیاسی بر سر بودجه، بر سر سقف بدهی دولت، جلوگیری از افزایش سقف بدهی ها به مراتب بدتر است و می تواند لطمات جدی بزند، نه فقط به اقتصادآمریکا، بلکه به اقتصاد تمام دنیا.»

دولت آمریکا باید سقف بدهی خود را تا ۱۷ اکتبر افزایش دد، والا ممکن است با نکول بدهی هایش مواجه شود
XS
SM
MD
LG