لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

اوباما مصوبه کنگره برای بازگشایی دولت را امضا کرد


مجلس نمایندگان آمریکا کمتر از دو ساعت مانده به ضرب الاجل ۱۷ اکتبر، به لایحه بازگشایی دولت فدرال و افزایش سقف بدهی ها برای جلوگیری از احتمال نپرداختن به موقع بدهی های دولت رای داد.

مجلس نمایندگان چهارشنبه شب با ۲۸۵ رای موافق برابر ۱۴۴ رای مخالف به این لایحه که پیشتر در سنای آمریکا با ۸۱ رای موافق در برابر ۱۸ رای مخالف به تصویب رسیده بود، رای داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود او بدون درنگ هنگام دریافت مصوبه کنگره آن را امضا خواهد کرد و بخش های تعطیل شده دولت فدرال همان لحظه بازگشایی خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرد آقای اوباما مصوبه کنگره - دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا - را امضا کرده است.

آقای اوباما از رهبران هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه تشکر کرد و گفت زمان آن فرا رسیده که اعتماد از دست رفته مردم آمریکا را دوباره بدست آوریم.

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا و همکار جمهوری خواهش میچ مککانل روز چهارشنبه این لایحه را تنظیم کردند. روز پنجشنبه اجازه فعلی دریافت وام از سوی دولت پایان می یافت.

این لایحه دولت را دست کم تا ۱۵ ژانویه باز نگه می دارد و سقف بدهی ها را به میزانی افزایش می دهد که دست کم تا ۷ فوریه احتمال کوتاهی در پرداخت بدهی های دولت فدرال از بین می رود. در این مدت قانونگذاران در مورد کاهش بودجه دولت مذاکره خواهند کرد.

اگر سقف بدهی ها افزایش نمی یافت، ایالات متحده آمریکا اجازه گرفتن وام برای بازپرداخت بدهی هایش را از دست می داد.

دولت فدرال ۱ اکتبر و هنگامی تعطیل شد که مجلس سنا با درخواست مجلس نمایندگان برای لغو منابع مالی قانون اصلاح خدمات درمانی مورد حمایت رئیس جمهور، مشهور به اوباماکر و یا تاخیر در اجرای آن مخالفت کرد. مجلس نمایندگان این درخواست را با تامین منابع مالی دولت پیوند زده بود.

آقای اوباما گفته بود تا زمانی که دولت بازگشایی نشود، در مورد تغییر در قانون اوباماکر مذاکره نخواهد کرد.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان گفت جمهوری خواهان هر چیزی که در اختیار داشتند برای وادار کردن طرف مقابل به مذاکره در مورد قانون موسوم به اوباماکر استفاده کردند.

در همین حال، مسوولان دولتی از کارمندانی که به مرخصی اجباری رفته اند خواست طبق روال معمول به محیط کار باز گردند.
XS
SM
MD
LG