لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

گرامی‌داشت «ماه افتخار»؛ جو بایدن: بر تعهد خود برای کمک به جامعه دگرباشان ثابت‌قدم هستیم


آرشیو
آرشیو

ماه ژوئن «ماه افتخار» و زمان جشن و تامل برای جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی، حامیان آنها، و کنشگران حقوق بشر در سراسر جهان است.

دگرباشان جنسی و جنسیتی و فعالان برابری حقوق انسان‌ها در این ماه در آمریکا و دیگر کشورهای آزاد جهان، با برپایی رژه، مهمانی، جشنواره، و دورهمی، بیش از پنجاه سال مبارزه برای احقاق حقوق اجتماعی خود را جشن می‌گیرند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن «ماه افتخار» با تاکید بر تعهد ایالات متحده برای تحقق عدالت و برابری دگرباشان جنسی و جنسیتی در داخل و خارج از کشور، گفت: «در این ماه، به جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی یادآوری می‌کنیم که به آنها مهر می‌ورزیم و آنها را گرامی می‌داریم.»

جو بایدن در این بیانیه می‌افزاید: «دولت من شما را همان‌گونه که هستید - یعنی مستحق کرامت، احترام، و حمایت - می‌بیند. من به عنوان رئیس جمهوری همیشه پشت شما خواهم‌ بود تا بتوانید خودتان باشید و به توانایی‌های خدادادی خود برسید.»

رییس جمهوری آمریکا با بیان این که «دولت من امروز و هر روز، در کنار هر آمریکایی دگرباش‌ جنسی در مبارزه مداوم علیه نابرابری، تبعیض، و بی‌عدالتی می‌ایستد» تاکید کرد: «ما قوانین و لوایح خطرناک ایالتی را که جوانان دگرباش جنسی و جنسیتی را هدف قرار می‌دهد محکوم می‌کنیم و بر تعهد خود برای کمک به دگرباشان جنسی و جنسیتی در آمریکا و سراسر جهان برای زندگی عاری از خشونت، ثابت‌قدم می‌مانیم.»

او همچنین از مردم آمریکا خواست دستاوردهای جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی را به رسمیت شناخته و با برافراشتن پرچم‌های افتخار، این ماه را جشن بگیرند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای رفتار با افراد دگرباش جنسی و جنسیتی را یکی از موضوعات مهم حقوق بشر در عصر حاضر عنوان کرد و افزود، دگرباشان جنسی و جنسیتی همچنان در سراسر جهان با خشونت و تبعیض غیرقابل قبول زندگی می‌کنند و حتی افرادی که به دنبال ترویج و حمایت از حقوق آنها هستند از حملات افراطی‌ها در امان نیستند.

در بیانیه وزارت خارجه همچنین آمده‌است این وزارتخانه با هدف پیشبرد حقوق بشر برای دگرباشان جنسی گزینه تعیین جنسیت در گذرنامه آمریکایی را حذف کرده است و در راستای تاکید رئیس جمهوری ایالات متحده بیش از پیش از خانواده دگرباشان جنسی و جنسیتی در سراسر جهان حمایت می‌کند تا برابری و کرامت آنان حفظ شود.

جرقه جنبش حمایت از هم‌جنس‌‌گرایان و دگرباشان جنسی و جنسیتی روز ۲۸ ژوئن سال ۱۹۶۹ در نیویورک روشن شد. در این روز پلیس به مسافرخانه «استون وال» که یک میکده ویژه همجنس‌گرایان در دهکده گرینویچ نیویورک بود یورش برد؛ اما شماری از مردم و هم‌جنسگرایان به مقابله با پلیس پرداختند و این نزاع سه روز طول کشید.

از زمان این رویداد تاکنون دگرباشان جنسی و جنسیتی طی بیش از پنجاه سال گذشته به مبارزه برای احقاق حقوق خود در سراسر جهان ادامه داده‌اند. در سال ۱۹۷۸ نیز گیلبرت بیکر، هنرمند و طراح، در شهر سانفرانسیسکو پرچم رنگین کمان را برای نشان دگرباشان جنسی و جنسیتی طراحی کرد تا منعکس کننده بسیاری از گروه‌های درون جامعه همجنس‌گرایان از جمله دوجنس‌گرا، پان‌جنس‌گرا، و غیرجنس‌گرا باشد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG