لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

وزارت خارجه آمریکا گزینه جنسیت «ایکس» را به گذرنامه‌‌ها اضافه کرد


ایالات متحده آمریکا اولین گذرنامه با گزینه جنسیت «ایکس» به معنای اینترسکس یا بیناجنس را صادر کرد. این اقدام، نقطه عطفی در به رسمیت شناختن حقوق افرادی است که با جنسیت زن یا مرد شناخته نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جسیکا استرن، فرستاده ویژه دیپلماتیک آمریکا برای حقوق دگرباشان جنسی و جنسیتی، این اقدام را تاریخی خواند و گفت که آنها تلاش می‌کنند در اسناد دولتی طیف وسیع‌تری از گرایش‌ها را منعکس کنند.

او گفت: «زمانی که شخصی در اسناد رسمی صاحب هویتی می‌شود که بازتاب‌دهنده هویت واقعی او است، با عزت و احترام بیشتری زندگی می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا به دلیل حفظ حریم خصوصی از اعلام این که این گذرنامه برای چه کسی صادر شده است خودداری کرد اما آسوشیتدپرس در گزارش خود به دانا زیم (با حروف «زی‌زی‌وای‌وای‌ام» مشخص شده) اشاره کرده است. این شهروند ساکن کلرادو میان‌جنس است و از سال ۲۰۱۵ در این رابطه با وزارت خارجه آمریکا در کشمکشی قانونی بوده است.

زیم به دلیل عدم عنوان این که جنسیتش مرد یا زن است از دریافت گذرنامه محروم شده بود. اسناد دادگاه نشان می‌دهد زیم بالای بخش‌هایی که برای «زن» و «مرد» مشخص شده است حرف «ایکس» را نوشته است.

مدارک دادگاه همچنین نشان می‌دهند که زیم با ویژگی‌های جسمی مبهم به دنیا آمد، اما به عنوان یک پسر بزرگ شد و تحت چندین عمل جراحی نیز قرار گرفت. او به عنوان یک مرد در نیروی دریایی خدمت کرد اما هنگام کار و تحصیل در دانشگاه ایالتی کلرادو به عنوان یک فرد بینا‌جنس شناخته شد. رد گذرنامه زیم توسط وزارت خارجه آمریکا مانع از آن شد که او بتواند برای شرکت در جلسه سازمان بین‌المللی بیناجنس به مکزیک سفر کند.

بخش تازه اضافه‌شده به گذرنامه آمریکایی همچنین به متقاضیان اجازه می‌دهد در صورتی که جنسیت متقاضیان با دیگر مدارک شناسایی آنها مطابقت نداشته باشد، نیازی به ارائه گواهی پزشکی نداشته باشند.

به این ترتیب، آمریکا به فهرست معدود کشورهایی از جمله استرالیا، نیوزلند، نپال، و کانادا می‌پیوندد که به شهروندان خود اجازه می‌دهند جنسیتی غیر از مرد یا زن را در گذرنامه‌های خود تعیین کنند.

XS
SM
MD
LG