لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

اسرائیل محدودیت‌های اهدای خون توسط مردان همجنسگرا در این کشور را لغو کرد 


رژه دگرباشان جنسی‌ در اسرائیل
رژه دگرباشان جنسی‌ در اسرائیل

وزیر بهداشت اسرائیل روز پنجشنبه ۲۸ مرداد از لغو محدودیت‌های‌‌ اهدای خون توسط مردان همجنسگرا در این کشور خبر داد و گفت که این محدودیت‌های طولانی مدت تبعیض‌آمیز و تحقیرکننده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تا امروز از مردانی که در اسرائیل قصد اهدای خون داشتند پرسیده می‌شد که آیا در دوازده ماه گذشته روابط همجنسگرایانه داشته‌اند یا خیر، و در صورتی که پاسخ مثبت بود از آنها خون گرفته نمی‌شد.

در پرسشنامه جدید این پرسش حذف شده و از اهدا کننده خون فقط پرسیده می‌شود آیا در سه ماه گذشته روابط جنسی پرخطر با همراه یا همراهان جدید داشته است یا خیر، و بار جنسیتی رابطه دیگر مطرح نیست.

نیتزن هورویتز وزیر بهداشت اسرائیل که خود آشکارا همجنسگرا است، در حساب کاربری خود در فیسبوک نوشت که وزارت بهداشت «پرسش‌های تحقیرآمیز و بی‌ربط» را در پرسشنامه اهداکنندگان خون حذف کرده است و با همه، فارغ از گرایش جنسی، به صورت برابر برخورد می‌شود.

او در ادامه افزود، «هیچ تفاوتی بین یک خون با خون دیگر وجود ندارد ... و تبعیض علیه همجنسگرایان در اهدای خون به پایان رسیده است.»

گروه‌ها و حامیان حقوق دگرباشان در اسرائیل، این اقدام را گام مهمی برای ایجاد برابری در کشور توصیف کردند و اقدام وزیر بهداشت اسرائیل را برای این «اصلاح تاریخی» ستودند.

XS
SM
MD
LG