لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

اختلاف مجارستان و اتحادیه اروپا بر سر حقوق دگرباشان جنسی بالا گرفت


تظاهرات مخالفین دولت در بوداپست
تظاهرات مخالفین دولت در بوداپست

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان پنجشنبه گفت که در مقابل فشار اتحادیه اروپا تسلیم نمی‌شود، و قانون جدید منع تبلیغ برای همجنسگرایی در مدارس این کشور را لغو نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، نمایندگان اتحادیه اروپا، مجارستان را تهدید کرده‌اند که در صورت عدم لغو این قانون، مجازات‌های تنبیهی سختی در انتظار مجارستان است.

این قانون، که از پنجشنبه در مجارستان اجرایی شد، ویکتور اوربان را مقابل گروههای مدافع حقوق بشر، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا، و دیگر رهبرانی قرار داده است که می‌گویند این اقدام مغایر ارزش‌های اصلی اتحادیه اروپا است.

ویکتور اوربان در حساب کاربری خود در فیسبوک مدعی شد که «پارلمان اروپا و کمیسیون اروپا می‌خواهند که این کشور فعالان و سازمان‌های دگرباشان جنسی را به مهدکودک‌ها و مدارس راه دهد، ولی مجارستان چنین چیزی را نمی‌خواهد.»

به گفته او «این موضوع به حاکمیت ملی مجارستان مرتبط است، و دیوان‌سالاران بروکسل حق دخالت در امور داخلی این کشور را ندارند.»

منتقدین می‌گویند که این‌قانون به نادرستی، کودک آزاری و پورنوگرافی را با مسائل مرتبط با دگرباشان جنسی‌ در هم آمیخته است.

تظاهرات مخالفین دولت در بوداپست
تظاهرات مخالفین دولت در بوداپست

اوروزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اجرایی اروپا یکی از این‌ منقدین است که قانون جدید را «ننگ‌آور» توصیف می‌کند.

پارلمان اروپا، پنجشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد و از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا با تمام قدرت مانع اجرای این‌ قانون در مجارستان شوند.

این قطعنامه غیر الزام‌آور، با ۴۵۰ رأی موافق، و ۱۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید، و یکی از تبعات آن‌ تشکیل کمیسیونی برای بررسی تخلف یکی از کشورهای عضو است که قوانین اتحادیه اروپا را نقض کرده است. این قطعنامه با اشاره به شاخه‌های مختلف جامعه رنگین‌کمانی، از حقوق دگرباشان جنسی به عنوان حقوق بشر نام برده است.

این قطعنامه در عین حال خواستار اجرای یک رویه قانونی جداگانه شده است که اجازه می‌دهد تا بودجه کشورهایی را که قوانین اتحادیه اروپا را نقض می‌کنند، به عنوان یک مجازات تنبیهی کاهش یابد. این مجازات جدید اخیرا طراحی شده است، و هدف آن مقابله با همکاری دولت‌های محافظه‌کاری مانند لهستان و مجارستان است که در گذشته مانع جدی برخورد اتحادیه اروپا با اقدامات جنجالی خود می‌شدند.

ویکتور اوربان که از سال ۲۰۱۰ در قدرت است، سال آینده میلادی انتخابات دشواری را پیش رو دارد.

نخست وزیر مجارستان، در سالهای اخیر با اعمال سیاست‌های سختگیرانه و رادیکال، اقدامات گسترده‌ای را برای حفظ ارزش‌های سنتی مسیحی آغاز کرده است که به گفته او از جانب «لیبرالیسم غربی» تهدید می‌شوند.

XS
SM
MD
LG