لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

تجدید عهد آمریکا برای مقابله با «خشونت جنسیتی» با تاکید بر وضعیت زنان و دختران


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هر گونه خشونت افراد علیه یکدیگر بر اساس جنسیت را محکوم کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۳ آذرماه در بیانیه‌ای به مناسبت سی‌‌امین سالگرد «شانزده روز فعالیت علیه خشونت بر اساس جنسیت» مقابله با این مساله را یک ضرورت اخلاقی و استراتژیک دانست. آقای بلینکن یادآور شد از دیدگاه ایالات متحده، خشونت به خاطر جنسیت نقض حقوق بشر و آزادی اساسی شمار قابل توجهی از مردم در بسیار از نقاط جهان است.

در بخش دیگری از بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: پیش از همه‌گیری کووید-۱۹، یکی از مظاهر این خشونت، جلوگیری از مشارکت کامل زنان و دختران در جامعه بود.

آنتونی بلینکن در بیانیه خود می‌گوید چنین خشونت‌هایی در دوره همه‌گیری کووید-۱۹ چند برابر شده است و نمونه‌هایی از آن عبارتند از عدم استقلال اقتصادی زنان، کاهش امکان تحصیل و فضای امن برای دختران، ختنه دختران و زنان، رفتار خشن علیه دگرباشان جنسی و ازدواج اجباری کودکان.

این بیانیه می‌افزاید که در ماه مارس امسال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، دستور داد نخستین طرح ملی برای مبارزه با این «همه‌گیری در سایه» تهیه و استراتژی آمریکا برای رسیدگی به این امر و جلوگیری از آن در سطح جهان به روز شود. قرار است که این موضوع در دستور کار «اجلاس دموکراسی» پرزیدنت بایدن که در دسامبر برگزار می‌شود، قرار بگیرد.

آنتونی بلینکن در بیانیه خود اشاره کرده که مبارزه با این پدیده یکی از اولویت‌های امنیت ملی آمریکا است و بر اساس استراتژی ملی در زمینه برابری جنسیتی، ایالات متحده سیاست‌های موجود در رابطه با پایان دادن به خشونت افراد نسبت به دیگری به خاطر جنسیت قربانی را تقویت و سیاست‌های جدیدی تدوین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG