لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۶

بایدن: حریم هوایی امنیتی چین نگرانی زیادی ایجاد کرده است


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت حریم هوایی امنیتی چین در دریای شرق چین، «نگرانی قابل توجهی» در شرق آسیا ایجاد کرده است.

آقای بایدن روز پنجشنبه در جمع گروهی از رهبران اقتصادی آمریکایی در پکن گفت که او کاملا به طور صریح درباره این موضوع با شی جی پینگ، رئیس جمهوری چین صحبت کرده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری چین روز چهارشنبه بیش از ۵ ساعت با یکدیگر گفتگو کردند. در این گفتگو جو بایدن «موضع محکم و انتظارات» واشنگتن را در خصوص منطقه دفاع هوایی چین اعلام کرد.

چین ماه گذشته میلادی بر فراز جزایری که با ژاپن، متحد آمریکا، مورد مناقشه است یک حریم هوایی امنیتی در دریای شرق چین ایجاد کرد.

چین از هواپیماهای خارجی می خواهد هویت خود را پیش از ورود به این منطقه اعلام و از دستورات پکن پیروی کنند. علاوه بر ژاپن، کره جنوبی نیز به اقدام تازه چین واکنش منفی نشان داده است.

مقامات آمریکایی می گویند رئیس جمهوری چین نیز به روشنی دیدگاه پکن در مورد حریم هوایی امنیتی چین و اختلافات ارضی در منطقه را در دیدار خود با جو بایدن اعلام کرد.

ایالات متحده آمریکا حریم هوایی امنیتی چین را رد کرده است. جو بایدن گفت چین باید گام هایی بر دارد که از «خطر درگیری اشتباهی و یا محاسبه اشتباهی» را کاهش
دهد و از انجام اقداماتی که تنش ها را افزایش می دهد خودداری کند.

انتظار می رود این مسئله محور اصلی دیگر گفتگوهای جو بایدن با مقامات چینی باشد. روز پنجشنبه معاون رئیس جمهوری آمریکا با لی کچیانگ، نخست وزیر چین دیدار و گفتگو می کند.

جو بایدن پس از چین در روز پنجشنبه به کره جنوبی می رود. سئول آخرین مقصد آقای بایدن در تور یک هفته ای آسیایی اش است. تور آسیایی بایدن با سفر به ژاپن آغاز شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی هر سه هواپیماهای نظامی خود را در روزهای اخیر به حریم هوایی امنیتی چین فرستادند، بدون اینکه به مقررات تعیین شده توسط چین در مناطق مورد ادعایی اش عمل کنند.

چین اخلالی در پروازهای آن منطقه ایجاد نکرده، اما جنگنده هایی را در آنجا به پرواز در آورده است؛ اقدامی که نگرانی ها در مورد احتمال بروز سوءتفاهم هوایی را افزایش می دهد.

پیش از ورود جو بایدن به چین، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد مصمم است از منطقه ایجاد شده دفاع کند.

روزنامه دولتی چاینا دیلی نیز روز چهارشنبه در یک یادداشت نوشت «بایدن نباید انتظار دستاورد قابل توجهی داشته باشد، اگر صرفا برای تکرار اظهارات اشتباه گذشته یک طرفه [به چین] می آید.»
XS
SM
MD
LG