لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

نگرانی عمیق آمریکا از «منطقه دفاع هوایی چین»


بایدن گفت این اقدام «به تنش ها در منطقه دامن زده و خطر تصادم و اشتباه در محاسبه را بالا برده است.»

جوزف بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در دیدار با مقامات ژاپن در توکیو، نسبت به منطقه دفاع هوایی چین که جدیداً اعلام شده ابراز «نگرانی عمیق» کرد. آقای بایدن در گفتگو با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، اعلام منطقه دفاع هوایی چین در دریای شرقی چین را «تلاشی یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود» خواند و گفت این اقدام «به تنش ها در منطقه دامن زده و خطر تصادم و اشتباه در محاسبه را بالا برده است.»

آقای بایدن می گوید در این باره با نخست وزیر ژاپن گفتگو کرده و قصد دارد «در دیداری که اواخر همین هفته با رهبران چین در پکن دارد، این نگرانی ها را به طور کاملاً مشخص و مستقیم» با مقامات آن کشور در میان بگذارد. چین اواخر ماه گذشته «منطقه شناسایی دفاع هوایی» اش را تعیین کرد. منطقه اعلام شده، جزایر مورد ادعای ژاپن را هم در بر می گیرد. چین درخواست کرده است که همه هواپیماها پیش از عبور از آن منطقه، هویت خود را اعلام کنند.

آقای بایدن گفت اقدام چین نشان می دهد که لازم است پکن و توکیو برای کاستن از تنش ها به مدیریت بحران و اعتمادسازی بپردازند. وی هشدار داد «تنها چیزی که بدتر از کشمکش عمدی است، کشمکشی است که غیرعمدی ایجاد شود.»

در ژاپن برخی امید داشتند که ایالات متحده موضع محکمتری در قبال این مناقشه اتخاذ کند. آمریکا موضع رسمی درباره حاکمیت بر این جزایر اتخاذ نکرده ولی گفته است این جزایر در چارچوب پیمانی هستند که آمریکا را متعهد می کند در صورت حمله، از ژاپن دفاع کند.

یوشی هیده سوگا، عضو ارشد کابینه ژاپن روز سه شنبه گفت اطمینان دارد که آقای بایدن در دیدار از چین به مقامات آن کشور پیامی محکم خواهد داد: «از زمانی که چین منطقه شناسایی هوایی را برقرار کرده، پیوند میان ژاپن و آمریکا عمیقتر شده، و من فکر می کنم آقای بایدن به چینی ها خواهد گفت که اقدام آنها به طور یکجانبه وضعیت منطقه را تغییر خواهد داد، و خواهد گفت که این اقدامی خطرناک است که پذیرفته نخواهد شد.»
توموهیکو تانیگوچی، یکی از معاونان آقای آبه به صدای آمریکا گفت واشنگتن و توکیو برسر نحوه برخورد با چین در باره این وضعیت – که وی آن را وخیم خواند – اتفاق نظر دارند: «این دیگر مسأله ای میان ژاپن و چین نیست چون منطقه اعلام شده از سوی پکن بخش وسیعی از دریای شرقی چین را دربرمی گیرد. این جدی ترین مورد نقض هنجارهای پذیرفته شده بین المللی برای آزادی حرکت در آسمان و دریاست.»

ایالات متحده مکرراً منطقه دفاع هوایی ادعایی چین را رد کرده است. هفته گذشته، آمریکا در یک مأموریت آموزشی «معمول»، دو فروند جنگنده بمب افکن های ب-۵۲ غیرمسلح را در منطقه به پرواز درآورد و به درخواست های مقامات چین برای معرفی خود پاسخ نداد.
با این حال، مقامات واشنگتن به خطوط هوایی تجاری آمریکا توصیه کرده اند که برای ایمنی و امنیت جانی مسافران خود، با درخواست چین موافقت کنند. برخی این توصیه را امتیاز دادن به چین و به رسمیت شناختن حق حاکمیت آن کشور بر منطقه تلقی می کنند.

توقف آقای بایدن در توکیو نخستین بخش از سفر یک هفته ای وی به خاور دور است. معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به چین و پس از آن به کره جنوبی می رود. اعلام منطقه دفاع هوایی از سوی پکن، خشم مقامات سئول را هم برانگیخته است. انتظار می رود آقای بایدن پیش از بازگشت به واشنگتن با پارک گون-هه رئیس جمهوری کره ملاقات کند و به منطقه غیرنظامی در مرز دو کره نیز سری بزند.
XS
SM
MD
LG