لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

ژاپن به حوزه دفاع هوایی جدید چین اعتراض کرد


مجمع الجزایر مورد مناقشه، که ژاپن آن ها را سنکاکو، و چین دایویو می خواند، نامسکون اند؛ ولی در اطراف آن ها منابع سرشار ماهی و احتمالاً انرژی وجود دارد.

در پی انتشار نقشه منطقه دفاع هوایی از سوی وزارت دفاع چین – که دریای شرقی چین و چند جزیره متعلق به ژاپن را دربر می گیرد- توکیو مراتب اعتراض شدید خود را به چین اعلام کرد. چین بر این جزایر ادعای مالکیت دارد.

روز شنبه جونیچی ایهارا، مدیرکل دفتر امور آسیا و اقیانوسیه در وزارت امور خارجه ژاپن، در تماس تلفنی با سفیر موقت چین در توکیو، به اعلام منطقه هوایی از سوی چین اعتراض کرد و آن را «به کلی غیرقابل قبول» خواند. وی همچنین از چین برای بالابردن تنش ها بر سر این جزایر انتقاد کرد.

وزیر دفاع چین در بیانیه ای که روز شنبه بر روی وبسایت خود قرار داد نوشت مطابق قوانین جدید همه هواپیماهایی که به منطقه دفاع هوایی آن کشور وارد می شود باید مقام های چینی را مطلع کنند؛ در صورتی که خود را معرفی نکنند و از دستور های چین سرپیچی کنند، ممکن است اقدام های نظامی اضطراری در مورد آنها اعمال شود.

اوایل ماه جاری میلادی، هنگامی که ژاپن متوجه چیزی شد که مقامات آن کشور آن را «یک هواپیمای بدون سرنشین در حال پرواز به سوی ژاپن» قلمداد کردند، دولت توکیو جت های جنگنده اش را در دریای چین شرقی به پرواز درآورد.

مجمع الجزایر مورد مناقشه، که ژاپن آنها را سنکاکو، و چین دایویو می خواند، نامسکون اند؛ ولی در اطراف شان ذخایر سرشار ماهی و احتمالاً منابع انرژی وجود دارد.

ژاپن این جزایر را در قرن نوزدهم به خاک خود منضم کرد. اما در سال ۱۹۷۱، چین با استناد به نقشه های کهن گفت این نقشه ها نشان می دهد جزیره ها، قرن ها در قلمرو چین بوده اند و از نو بر آنها ادعای مالکیت کرد.

XS
SM
MD
LG