لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

هواپیماهای ژاپن و کره جنوبی بر فراز شرق دریای چین


ژاپن و کره جنوبی اعلام کردند که هواپیماهایشان در محدوده ای که چین از آن به عنوان منطقه دفاعی خود یاد می کند، پرواز کرده اند. قبلاً در اوائل هفته هواپیماهای آمریکایی بر فراز همین منطقه - در شرق دریای چین - پرواز کرده بودند.

توکیو و سئول روز پنجشنبه اعلام کردند پرواز هواپیماهای خود بر فراز منطقه مورد بحث را به چین اطلاع نداده بودند.

چین روز شنبه منطقه مورد بحث در شرق دریای چین را منطقه حفاظت هوایی خود اعلام کرد و گفت همه هواپیماهای مسافری یا نظامی خارجی که بر فراز این منطقه پرواز می کنند، باید خود را معرفی کنند و از دستورات پکن پیروی کنند، یا اقدامات اضطراری درباره آنها صورت خواهد گرفت. نوع این اقدامات اضطراری روشن نشده است.

منطقه ای که از سوی چین به عنوان منطقه حفاظت هوایی تعیین شده، برفراز منطقه ای است غیر مسکونی که توسط ژاپن - رقیب منطقه ای چین - کنترل می شود و دارای منابع فراوانی است.

ایالات متحده گفته است دو بمب افکن ب.۵۲ این کشور روز دوشنبه بدون اطلاع دادن به چین بر فراز این منطقه پرواز کرده است. خطوط هوایی ژاپن نیز از روز چهارشنبه - به درخواست دولت ژاپن - از ارائه برنامه پروازهای خود بر فراز این منطقه به چین خودداری کردند.

وزارت دفاع چین روز چهارشنبه گفت هواپیماهای نظامی آمریکا را هنگام عبور از دیده است، و تاکید کرد چین توانایی آن را دارد که «کنترل موثری» بر فضای خود اعمال کند.
گین گانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به پرسشی که آیا این کشور در قبال موارد مشابه، شیوه سختگیرانه تری در پیش خواهد گرفت گفت پکن «بر اساس شرایط و میزان تهدیدی که با آن روبرو» می شود واکنش متناسب نشان خواهد داد.
XS
SM
MD
LG