لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۴

پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز مناطق ادعایی چین


هواپیمای بوئینگ بی-۵۲ نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا - آرشیو
هواپیمای بوئینگ بی-۵۲ نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا - آرشیو
ارتش آمریکا دو بمب افکن بی-۵۲ را بر فراز جزایر مورد مناقشه میان چین و ژاپن در دریای شرق چین به پرواز در آورد، اقدامی که ناقض تلاش چین برای در اختیار گرفتن کنترل آن منطقه است.

چین روز شنبه مشخصات منطقه ای که آن را «منطقه دفاع هوایی دریای شرق چین» نامیده، منتشر کرد و به هواپیماها هشدار داده است که مشخصات خود را پیش از ورود به این منطقه اعلام کنند و به تمامی دستورات پکن عمل کنند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد هنگام پرواز بمب افکن ها در آن منطقه، پکن واکنشی از خود نشان نداد.

پکن روز شنبه اعلام کرده بود که تمامی اقدامات دفاعی ضروری را برای اجرای ادعای مالکیت خود در آن منطقه به کار خواهد برد.

کاخ سفید روز سه شنبه از پکن خواست اختلاف دریایی خود را با توکیو بدون استفاده از «تهدید و یا زبان تحریک کننده» حل و فصل کند.

پرواز هواپیماهای نظامی ارتش آمریکا بر فراز جزایر خالی از سکنه که ژاپن به آنها سینکاکو می گوید، و چین آنها را دیائویو می نامد، یک هفته پیش از سفر برنامه ریزی شده جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به پکن صورت می گیرد. دیدار از چین بخشی از سفر یک هفته ای معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه آسیا - اقیانوسیه است.

انتظار می رود آقای بایدن در پکن نگرانی خود را به مقامات چین در مورد افزایش تنش ها در دریای شرق و دریای جنوب چین اعلام کند. تنش ها در آن مناطق با تلاش های چین برای مدعی شدن بخش های عظیمی از آن مناطق دریایی افزایش یافته است.

ژاپن در قرن نوزدهم این جزایر را تحت کنترل خود در آورد، در حالی که چین در سال ۱۹۷۱ ادعای حاکمیت بر این جزیره ها را کرد. چین ادعای خود را به نقشه های باستانی پیوند داده که چین می گوید نشان می دهد آن جزایر قرن ها در مالکیت چین بوده است.

علاوه بر ژاپن، چین با کشورهایی در جنوب شرقی آسیا از جمله فیلیپین، ویتنام، برونئی، و مالزی اختلافات دریایی دارد.

پکن می گوید حاضر است در مورد اختلافات مذاکره کند، اما انجام مذاکرات چندجانبه را تاکنون رد کرده است. چین خواهان مذاکرات جداگانه با هر یک از این کشورها است.

ایتسونوری اونودرا، وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه گفت توکیو با واشنگتن از نزدیک کار می کند و تمامی اقدامات لازم برای حفاظت از آنچه ژاپن قلمرو خود می خواند، انجام خواهد داد.
XS
SM
MD
LG