لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۳

چین هواپیماهای نظامی خود را به منطقه مورد مناقشه فرستاد


بخش هایی از جزایر سینکاکو - دریای شرق چین
بخش هایی از جزایر سینکاکو - دریای شرق چین
ارتش چین اعلام کرد هواپیماهای نظامی خود را روز پنحشنبه برای گشتزنی به منطقه ای در دریای شرق چین که اخیرا آن را منطقه دفاع هوایی نامیده، فرستاد.

این منطقه جزایری را در بر می گیرد که ژاپن می گوید تحت مالکیت این کشور قرار دارد. اما چین که این جزایر را بخشی از خاک خود می داند، قوانین جدیدی را برای هواپیماها گذاشته است که آنها باید پس از ورود به منطقه هویت خود را اعلام و به دستورات پکن عمل کنند.
اقدام ارتش چین تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که ژاپن و کره جنوبی تعیین منطقه دفاع هوایی چین را با اعزام هواپیماهای نظامی به چالش گرفتند.
خبرگزاری شینهوای چین می گوید چندین جنگنده و هواپیمای هشدار دهنده در منطقه دفاع هوایی به پرواز در آمدند. سخنگوی ارتش ماموریت هواپیماها را گشتزنی دفاعی بر منطقه مورد مناقشه چین و ژاپن توصیف کرد.
اقدام چین خطر بروز تنش بین المللی بر سر جزایر خالی از سکنه که ژاپن آنها را سینکاکو می نامد، افزایش داده است.

ژاپن، ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی هر سه منطقه مورد ادعای چین را به رسمیت نشناخته اند. اوایل هفته جاری ایالات متحده دو بمب افکن B-52 را در آن منطقه به پرواز در آورد.

بمب افکن های آمریکایی که مسلح نبودند، دو روز پس از هشدار وزارت دفاع چین به همه هواپیماهایی که می خواهند وارد آن منطقه شوند، به پرواز در آمدند.
مسوولان چینی ابتدا به اقدام آمریکا واکنشی آرام نشان دادند و تنها تایید کردند که این هواپیماها در منطقه پرواز کردند. اما وبلاگ های چینی و برخی رسانه های دولتی به اقدام آمریکا انتقاد کردند.

پیشتر در روز پنجشنبه کین گنگ، سخنگوی وزارت امورخارجه چین از تعیین منطقه دفاع هوایی چین دفاع کرد و گفت شرکت های هواپیمایی از کشورهای بسیاری درخواست های های ویژه برای پرواز بر فراز مناطق مورد مناقشه چین و ژاپن را ارائه داده اند.

اقدام چین برای تعیین منطقه دفاع هوایی، تلاشی برای تحکیم ادعای مالکیت بر جزایر به شمار می رود.

چین با شماری از کشورهای آسیایی از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی اختلاف مرزی دارد و می گوید حاضر است با آنها تنها وارد مذاکرات دو جانبه شود. چین مذاکرات چند جانبه را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG