لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

تبعیت خطوط تجاری آمریکا از قوانین دفاع هوایی چین


US Warplanes Defy China Air Defense Zone
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
ایالات متحده به خطوط هوایی تجاری آمریکایی پیشنهاد کرد که مسیر پرواز خود بر فراز منطقه ای که، به تازگی به عنوان منطقه دفاع هوایی چین مورد ادعای پکن قرار گرفته، به پکن اطلاع‌رسانی کند. این در حالی است که مقامات آمریکایی می گویند این اقدام به معنای پذیرش ادعای چین از سوی آمریکا نیست.

وزارت دفاع چین هفته گذشته گفت که تمامی هواپیماهایی که در آن منطقه پرواز می کنند باید خود را شناسایی کنند و از دستورات چین اطاعت کنند.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین روز جمعه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع آن کشور گفت جت‌های جنگنده دو هواپیمای آمریکایی و ده هواپیمای ژاپنی را بر فراز جزایر تحت کنترل توکیو و مورد ادعای پکن، شناسایی کردند.

این گزارش جزئیاتی درباره هیچ گونه ارتباط میان هواپیماهای آمریکایی و ژاپنی با چینی‌ها نمی دهد. واشنگتن و توکیو در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

پکن روز پنجشنبه گذشته گفت که هواپیماهای جنگنده خود را برای ماموریت نظارت به منطقه اعزام کرده اما روز جمعه اولین ماموریت نظارت توسط هواپیماهای خارجی در آن منطقه اعلام شد.

ژاپنی ها جزایر خالی از سکنه‌ی مورد مناقشه را «سنکاکو» و چینی ها «دیائویو» می‌خوانند.

این ادعای ارضی میان ژاپن و چین، یکی از چند مورد مناقشه مشابه چین علیه کشورهای آسیایی است. پکن در مواردی مشابه از جمله با فیلیپین، ویتنام، برونئی و مالزی درگیر است.
XS
SM
MD
LG