لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بایدن در پکن برای گفتگو درباره منطقه دفاع هوایی چین


جو بایدن، سمت چپ، با خروج از هواپیما در فرودگاه پکن دست تکان می دهد - ۴ دسامبر ۲۰۱۳
جو بایدن، سمت چپ، با خروج از هواپیما در فرودگاه پکن دست تکان می دهد - ۴ دسامبر ۲۰۱۳
جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به پکن رفته است تا در مورد «منطقه دفاع هوایی چین» که مورد اعتراض شماری از همسایگان چین قرار گرفته، با مقامات این کشور گفتگو کند.

چین بر فراز جزایر مورد مناقشه با ژاپن، یک منطقه دفاع هوایی در دریای شرق چین ایجاد کرده که از هواپیماهای خارجی می خواهد هویت خود را پیش از ورود به منطقه اعلام و از دستورات پکن پیروی کنند. ژاپن و کره جنوبی دستورات تازه چین را به رسمیت نمی شناسند.

آقای بایدن روز چهارشنبه وارد چین شد. او یک روز قبل با رهبران ژاپن در توکیو دیدار و گفتگو کرد. او در ژاپن «نگرانی عمیق» خود را از اقدام چین ابراز کرد و وعده داد در سفرش به پکن با رهبران چین، از جمله رئیس جمهوری آن کشور در این باره گفتگو کند.

جو بایدن به دو کشور ژاپن و چین پیشنهاد کرد دست به اقدامات اعتماد ساز بزنند و از جمله یک کانال ارتباط اضطراری برای کاهش تنش ها ایجاد کند.

جوزف چنگ، پروفسور علوم سیاسی یک دانشگاه هنگ کنگ به صدای آمریکا گفت چنین اقدامی ممکن است مورد استقبال دو طرف قرار بگیرد. اما او گفت انتظار ندارد که جو بایدن به عنوان یک میانجی رسمی میان چین و ژاپن عمل کند.

چین منطقه دفاع هوایی را ماه گذشته میلادی ایجاد کرد. ارتش آمریکا هفته گذشته دو بمب افکن بی-۵۲ را بر فراز جزایر مورد مناقشه میان چین و ژاپن در دریای شرق چین به پرواز در آورد که به مقررات چین در منطقه ادعایی این کشور عمل نکردند.

در چین، روزنامه دولتی چاینا دیلی، روز چهارشنبه در یک یادداشت نوشت «بایدن نباید انتظار دستاورد قابل توجهی داشته باشد، اگر صرفا برای تکرار اظهارات اشتباه گذشته یک طرفه [به چین] می آید.»

جو بایدن پس از سفر به چین ، روز پنجشنبه به کره جنوبی می رود. کره جنوبی نیز از تصمیم اخیر چین درباره منطقه دفاع هوایی خشمگین است.
XS
SM
MD
LG