لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

حمایت اعضای شورای «گرانت اِست» از معلم فرانسوی زندانی در ایران


تجمع حمایت از سسیل کولر، معلم فرانسوی بازداشت‌شده در ایران
تجمع حمایت از سسیل کولر، معلم فرانسوی بازداشت‌شده در ایران

گروه اکثریت منطقه‌ای در شورای «گرانت اِست» فرانسه روز دوشنبه ۲۹ خرداد در حمایت از سسیل کولر، معلم و فعال سندیکایی فرانسوی، که «به ناحق در ایران بازداشت» شده است، تجمعی برگزار کرد.

حساب توییتری گروه اکثریت منطقه‌ای در شورای «گرانت اِست»، محلی که استراسبورگ بزرگترین شهر آن است، با انتشار عکس‌هایی از این تجمع نوشت: «۴۰۸ روز است که سسیل کولر به ناحق در ایران بازداشت و از آزادی و حقوق خود محروم شده است. ۴۰۸ روز خیلی طولانی است.»

در این توییت تأکید شده که «امروز کل منطقه در پشتیبانی از او بسیج شده است.»

خانم کولر همراه با همسرش ژاک پاری، در ایران بازداشت شده و به اتهام جاسوسی در اوین زندانی است. این اتهام به دلیل دیدار این دو شهروند فرانسه با شمار ی از فعالان کارگری و صنفی معلمان به آنها وارد شده است.

خانواده آنها اتهامات انتسابی به این دو شهروند فرانسوی را تکذیب کرده‌اند. علاوه بر این، فعالان ایرانی بازداشتی، خانواده‌های آنان، تشکل‌های کارگری، معلمان و صنفی در ایران و شمار زیادی از اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری و معلمان در جهان، اتهام وارد شده از سوی جمهوری اسلامی را ناقض مقاوله نامه‌های سازمان بین‌المللی کار در مورد قانونی بودن دیدارهای اعضای سندیکاها و اتحادیه‌های صنفی دانسته‌اند.

کشورهای غربی زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگان‌گیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد دیدگاه طرف‌های غربی و بدون ارائه هیچ سند و مدرک، همچنان به بازداشت و زندانی کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی از جمله «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه داده است.

در روزهای گذشته، چند زندانی غربی و دوتابعیتی با تبادل زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر، آزاد شده‌اند، اما همچنان شماری از آنان از جمله سیامک نمازی، احمدرضا جلالی، جمشید شارمهد، فریبا عادلخواه، با احکام سنگین حبس و اعدام در بازداشت به سر می‌برند. از دیگر زندانیان می توان به مهران رئوف، شهروند ایرانی - بریتانیایی اشاره کرد.

جمهوری اسلامی چند هفته‌ پیش، حبیب اسیود، شهروند ایرانی‌تبار سوئدی، را اعدام کرد.

کامران قادری، زندانی دوتابعیتی ایرانی بلژیکی که به‌تازگی آزاد شده و به بلژیک بازگشته است، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا ابراز امیدواری کرد که سایر زندانی‌ها نیز آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG