لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

کنعانی: تبادل زندانیان با آمریکا می‌تواند «در آینده نزدیک» اتفاق بیافتد


ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی - سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت مذاکرات با آمریکا بر سر تبادل زندانیان «از طریق واسطه‌ها» ادامه دارد.

ناصر کنعانی مدعی شد جمهوری اسلامی «همه تلاش‌های لازم را با نگاه به جنبه انسانی» انجام داده و «در صورتی که طرف مقابل هم همین جدیت را نشان دهد، این رخداد می‌تواند در آینده نزدیک اتفاق بیفتد.»

اظهارات سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در حالی است که جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا، گفته بود هرگز «تعهد مقدس خود برای بازگرداندن آمریکایی‌های به اشتباه بازداشت‌شده در خارج از جمله ایران را از یاد نمی‌بریم.»

به گفته او، دولت بایدن هرگز تلاش برای آزادی آنها را متوقف نکرده و همواره سعی کرده است آنها را طوری به آمریکا بازگرداند که هم با تعهد دولت به امنیت آنها و هم با امنیت ملی ایالات متحده سازگار باشد.

همچنین ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دوشنبه هفته گذشته به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود ایالات متحده ابزارهای خود برای برقراری ارتباط با ایران و تحویل پیام‌هایش به ایران را دارد و هر زمان که آن را در راستای منافع ملی خود ببیند، انجامش خواهد داد.

پس از آزادی چند شهروند اروپایی زندانی در ایران با پادرمیانی عمان و بلژیک در هفته‌های اخیر، امیدها برای آزادی دیگر شهروندان دوتابعیتی و خارجی زندانی در ایران افزایش یافته است.

در حال حاضر سه شهروند ایرانی-آمریکایی به نام‌های عماد شرقی، مراد طاهباز، و سیامک نمازی و یک ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا به نام شهاب دلیلی در ایران زندانی هستند.

کشورهای غربی زندانی‌شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگان گیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد این موضوع و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG