لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

گزارش تحقیقی پارلمان بریتانیا: اقلیت هزاره در افغانستان در معرض نسل‌کشی قرار دارند


سوگواری برای مینا خیری، گوینده خبر تلویزیون و یکی از قربانیان حملات هدفمند علیه اقلیت هزاره در افغانستان - آرشیو
سوگواری برای مینا خیری، گوینده خبر تلویزیون و یکی از قربانیان حملات هدفمند علیه اقلیت هزاره در افغانستان - آرشیو

گزارش تحقیقی پارلمان بریتانیا با اشاره به وجود تبعیض شدید علیه اقلیت هزاره در افغانستان هشدار می‌دهد که این اقلیت قومی شیعه مذهب‌ در معرض نسل کشی طالبان و داعش قرار دارند.

این گزارش هشتاد صفحه‌ای که توسط عده‌ای از سیاستمداران، اعضاء پارلمان بریتانیا و متخصصین و فعالین حقوق بشر تهیه شده‌است می‌گوید که هزاره‌ها به‌صورت هدفمند، آماج حملات متعدد و دامنه‌دار قرار دارند.

حمیرا رضائی، رئیس شورای هزاره‌های بریتانیا و عضو دبیرخانه این گروه تحقیقی می‌گوید: «یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که هزاره‌ها در افغانستان بصورت خیلی جدی در معرض خطر نسل کشی توسط طالبان و داعش خراسان قرار دارند.»

این گزارش می‌افزاید که «از ماه اوت ۲۰۲۱ که طالبان افغانستان را تصرف کرده‌اند، هزاره‌ها در معرض حملات هدفمند بسیاری قرار گرفته‌اند. ما شاهد بوده‌ایم که حرکت رو به رشد هزاره‌ها از تبعیض به توسعه که در بیست سال گذشته رخ داد، روند معکوس گرفته است. گردهمایی هزاره‌ها بصورت گسترده‌ای در مدارس، مساجد و دیگر مکان‌های اجتماع، مورد حمله قرار گرفته است.»

تهیه‌کنندگان این گزارش از نبود عزمی راسخ در راستای مستند‌سازی جنایاتی که علیه این اقلیت قومی – مذهبی اعمال شده، انتقاد کرده و از دولت‌های عضو سازمان ملل متحد می‌خواهند که هرچه زودتر در راستای توقف خشونت‌ها، وارد عمل شوند.

تشیع جنازه یک هزاره قربانی حملات طالبان (آرشیو)
تشیع جنازه یک هزاره قربانی حملات طالبان (آرشیو)

خانم رضایی می‌گوید که «این گزارش دولت‌ها را براساس کنوانسیون نسل کشی سازمان ملل متحد مسئول می‌داند و از آنها می‌خواهد که قبل از اینکه دیر بشود، اقدام کنند و از وقوع نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان که بسیار محتمل است، جلوگیری کنند.»

او در ادامه افزود: «این گزارش مشخصاً از دولت بریتانیا می‌خواهد حملات هدفمند بر هزاره‌ها را به رسمیت بشناسد و چشم‌هایش را بر روی وضعیت باز نگه دارد و در اسکان مجدد مهاجرین در بریتانیا، به هزاره‌ها اولویت بدهد. گزارش همچنین از دیوان بین‌المللی کیفری و سازمان ملل متحد می‌خواهد که اوضاع را رصد کنند، شواهد موجود را گردآوری کرده و تحقیقات‌ در زمینه اقدامات خشونت‌بار صورت گرفته علیه هزاره‌ها به عنوان نسل کشی و جرائم علیه بشریت را آغاز کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که در پانزدهم شهریور ماه ۱۴۰۱ منتشر شد، اشاره کرده است که از یک سال قبل که طالبان افغانستان را تصرف کرده، گروه داعش، مسئولیت ۱۳حمله علیه هزاره‌ها را به عهده گرفته و در انجام دستکم سه حمله دیگر، دخیل بوده است. بر اساس این گزارش دستکم هفتصد نفر در این حملات کشته و یا زخمی شده‌اند.

هزاره‌ها که به فارسی سخن می‌گویند از دیرباز در افغانستان زندگی می‌کرده‌اند و قرن‌ها است که مورد تبعیضی گسترده‌ قرار دارند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG