لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۷

مبارزه با فروش اعضای بدن در افغانستان؛ کمیسیون پیوند اعضا ایجاد می‌شود


ابزار جراحی آماده برای پیوند کلیه - آرشیو
ابزار جراحی آماده برای پیوند کلیه - آرشیو

روند افزایشی فروش اعضای بدن به ویژه کلیه در افغانستان، وزارت بهداشت عمومی حکومت طالبان را بر آن داشته است تا با وضع قانون با تجارت اعضای بدن مبارزه کند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، قلندر عباد، سرپرست وزارت بهداشت حکومت طالبان روز چهارشنبه ۲۴ اوت (دوم شهریور) به خبرنگاران گفت که با درنظرداشت مسایل شرعی و کرامت انسانی، کمیسیون پیوند اعضا ایجاد شده است.

عباد گفت که پیش از این به دلیل نبود چنین کمیسیونی، فروش اعضای بدن ناآگاهانه، غیرقانونی و از روی اجبار صورت می‌گرفت، اما به گفتۀ وی با ایجاد این کمیسیون، پیوند اعضای بدن بر اساس اصول و قانون صورت خواهد گرفت.

او با بیان این که حکومت طالبان می‌خواهد پیوند اعضای بدن انسان در افغانستان قانونمند شود گفت: «ما تمام شرایط، قواعد و اصول را در این زمینه وضع کرده‌ایم » و «همۀ موارد را در قانون آورده‌ایم.»

سرپرست وزارت بهداشت عمومی طالبان تاکید کرد که با ایجاد این کمیسیون، دیگر امکان ندارد کسی بتواند در بازار سیاه اعضای بدنش را در مقابل پول به کسی دیگر بفروشد.

بر اساس اصول این کمیسیون، پیش از پیوند عضو، تمام معاینات پزشکی فرد اهداکننده و دریافت کنندۀ عضو انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که عملیات نتیجه‌بخش باشد، سپس زیر مراقبت‌های ویژۀ صحی عملیات پیوند عضو انجام می‌شود.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، به دلیل بحران شدید اقتصادی در آن کشور تجارت اعضای بدن و فروش عضو در این کشور رواج زیادی یافت.

گزارش‌های زیادی در مورد این نوع تجارت غیرقانونی در رسانه‌ها منتشر شده است و حاکی از آن است که هرات در مرز ایران شاهد بیشترین آمار در این زمینه بود.

حدود سه هفته پیش کمیتۀ بین‌المللی نجات نیز با نشر گزارشی در مورد وضعیت بشری و اقتصادی افغانستان گفت: «۴۳ درصد از جمعیت افغانستان با کمتر از یک وعده غذایی در روز زندگی می‌کنند، سطح بدهی خانواده‌ها به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی در حال افزایش است و گزارش‌ها از ازدواج کودکان، کار سخت کودکان و همچنین فروش اعضای بدن در میان مردم در حال افزایش است.»

XS
SM
MD
LG