لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

تلاش داعش برای نشر محتوای غیرقابل‌ حذف در فضای مجازی


پرچم دولت خودخوانده داعش
پرچم دولت خودخوانده داعش

به تازگی پیامی منتسب به گروه داعش در بازار دیجیتال و غیر متمرکز «OpenSea»، در ستایش از حمله انتحاری روز دوشنبه، چهاردهم شهریور ۱۴۰۱ در کابل منتشر شد که به اعتقاد دستگاه‌های اطلاعاتی، آزمایشی است از سوی این گروه تروریستی، برای انتشار محتوای غیرقابل حذف در فضای مجازی.

پیام منتسب به داعش که با نشانه «IS-NEWS #01» به معنای اولین خبر گروه داعش در انتشار یافته، بلافاصله از بازار دیجیتال حذف شد، اما به دلیل استفاده ناشر از توکن نوع «NFT» این پیام در بلاکچین موجود بوده و امکان حذف آن وجود ندارد.

توکن «NFT»، نوعی دارایی دیجیتال غیرقابل تعویض است که در سال ۲۰۱۷، از سوی صرافی «NFT» برای بازارهای دیجیتال «CryptoKitties» ایجاد شده است. این توکن به کاربران فضای مجازی امکان می‌دهد تا آثار هنری، موسیقی، ویدئو، تصویر و سایر محصولات دیجیتال خود را به نام خود ثبت کرده و آنها را در مجموعه‌های آنلاین در دسترس عموم قرار داده و یا به فروش برسانند.

فناوری توکن، زیربنای ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین و اتریوم است که در تکنولوژی قرارداد هوشمند، یا بلاکچین «blockchain» مورد استفاده قرار گرفته و امکان انتقال سرمایه‌های دیجیتال را در یک شبکه غیر متمرکز فراهم می‌کند.

دلیل غیرقابل حذف بودن پیام گروه داعش از بلاک‌چین این است که این قرارداد هوشمند، به عنوان یک قطعه کد از قوانین «اگر» و «آنگاه» ریاضی بهره برده و خروجی آن در سیستم غیر متمرکز قطعی است و کد‌های آن غیرقابل دستکاری. به عبارت دیگر، پیام گروه داعش ابتدا به یک کد تبدیل و سپس قطعه قطعه و بر روی کامپیوتر‌ها مختلف در مکان‌های مختلف ذخیره می‌شود. به این ترتیب امکان یافتن همه‌‌ قطعات کد از بین می‌رود و تنها خود شبکه است که می‌تواند این قطعات را براساس قواعد برنامه‌ریزی شده، گردآوری و به مخاطب نمایش دهد.

اگرچه متخصصان در این مورد خاص ردپایی از معامله دیجیتال و یا نقل و انتقال مالی نیافته‌اند، اما با توجه به اینکه توکن «NFT» اساسا برای معاملات مالی استفاده می‌شود، نهاد‌های اطلاعاتی نگرانند که گروه داعش از ظرفیت‌هایی مانند این توکن و بازار «OpenSea» که بر بستر پول اینترنتی «اتریوم» بنا شده و امروزه با پذیرش اکثر ارز‌های دیجیتال و ۲۰۰ درگاه پرداخت، به یکی از بزرگترین بازارهای مجازی تبدیل شده بهره برده و کسب درآمد کنند.

اگر چه داعش در سوریه و عراق تا حد نابودی مطلق پیش رفته و بازسازی دوباره آن برای بازماندگان این گروه کاری دشوار است، اما پیروان این گروه از هر امکان و ظرفیتی برای بازسازی استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه طالبان مدعی برخورد با داعش است، اما با به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان، فعالیت‌های داعش نیز تحت عنوان «داعش خراسان» شدت یافته‌است. در تازه‌ترین نمونه، داعش مسئولیت حمله انتحاری روز دوشنبه در مقابل سفارت روسیه در کابل که به مرگ شش تن، ازجمله دو کامند سفارت انجامیده را بر عهده گرفته‌است.

از سال ۲۰۱۴ به این سو که داعش به صورت رسمی اعلام موجودیت کرده، اعضای این گروه بارها دست به انجام حملات سایبری به وبسایت‌ها، حساب‌های کاربری در شبکه‌های مجازی زده‌اند و همچنین تلاش کرده‌اند در فضای مجازی کسب درآمد کرده یا انتقال مالی صورت دهند.

XS
SM
MD
LG